1 / 2

W Krakowie ruszył nowy projekt edukacji ekologicznej pod hasłem „Pamiętaj bąbelku miejsce tych rzeczy nie jest w kibelku!”. To już czwarta akcja tego typu zaproponowana przez Wodociągi Miasta Krakowa.

W ramach projektu przygotowano m.in. spektakl lalkowy skierowany dla przedszkolaków. „Wyprawa batyskafem. Misja Skratek” o zabawna i zarazem pouczająca, która porusza temat śmieci nieodpowiedzialnie wyrzucanych do kanalizacji. Ciekawa, dedykowana scenografia i nieco tajemnicza muzyka dopełniają całości baśniowej fabuły osadzonej w krakowskich realiach.

Smok uwięziony w kanałach

Niepokojące pomruki i zawodzenia dochodzące z kanałów wzbudzają zainteresowanie Dziadka Tadka i jego Wnuczka Olka. Sądzą, że może to mieć związek ze Smokiem. Utknął on najprawdopodobniej przed wiekami w podwawelskich lochach i z czasem przedostał się do miejskiej kanalizacji. Dziadek i wnuczek podejmują się misji badawczej. W trakcie poszukiwań napotykają na niespodziewane przeszkody – co kryją krakowskie kanały i dlaczego smok nie może się z nich wydostać? O tym właśnie będzie się można przekonać zapraszając już od dziś bohaterów spektaklu do swojego przedszkola. Spektakl tak jak wszystkie dotychczasowe inicjatywy Wodociągów Miasta Krakowa jest bezpłatny.

Kraków edukacją stoi

To już czwarty projekt edukacji ekologicznej, prowadzony przez krakowskie wodociągi. Pierwszym przedsięwzięciem, inicjującym w 2009 roku działalność Centrum Edukacji Ekologicznej Wodociągów Miasta Krakowa była „Akademia Kropelki”. W warsztatach skierowanych do uczniów szkół podstawowych klas I-III, w samym 2018 r. wzięło udział 3000 dzieci. Drugi z programów – interaktywny spektakl teatralny, kierowany do przedszkolaków – „Wędrówki Kropelki”, obejrzało w ubiegłym roku 1500 przedszkolaków.

Również ścieżka edukacyjna „To się w ścieku nie mieści!” realizowana na terenie Zakładu Oczyszczania Ścieków Płaszów cieszy się coraz większą popularnością. W drugiej edycji programu, od kwietnia do grudnia 2018 r. wzięło udział 600 uczniów w wieku 12-16 lat.

W ramach prowadzonych działań edukacyjnych kierowanych do dzieci, powstały także dwa filmy animowane – „Bajka o krakowskiej wodzie z kranu” i „Bajka o oczyszczaniu krakowskich ścieków”, a także została wydana unikatowa książeczka pt. „Wyprawa Batyskafem. Misja w Rurogrodzie”.

Czytaj więcej

Skomentuj