W Krośnie powstał nowy PSZOK. Oferuje więcej niż tylko odbieranie odpadów

W Krośnie powstał nowy PSZOK. Oferuje więcej niż tylko odbieranie odpadów
kg
03.07.2020, o godz. 9:59
czas czytania: około 2 minut
0

Oficjalnie otwarto Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Krośnie przy ul. Białobrzeskiej. W ramach PSZOK-u prowadzone i promowane będą działania zmierzające do ponownego wykorzystywania przedmiotów i rzeczy posiadających wartość użytkową.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Bardzo zależało nam, aby PSZOK był naszą wizerunkową inwestycją, która będzie zachęcać mieszkańców do idei segregowania odpadów i właściwego z nimi postępowania. Zależało nam bardzo na walorach użytkowych PSZOK-u, tak aby mieszkańcy chętnie nas odwiedzali – powiedział Janusz Fic, prezes MPGK Krosno.

Inwestycja, której wykonawcą jest KPB Budownictwo umożliwi selektywne zbieranie co najmniej 20 różnych frakcji odpadów komunalnych m.in: trawa, liście, gałęzie, odpady wielkogabarytowe, gruz budowlany, popioły, zużyte baterie i akumulatory, oleje odpadowe, opakowania po farbach i klejach, zużyte tonery, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Wartość inwestycji opiewa na kwotę 7,2 mln zł i w całości zrealizowana została w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach Działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi na podstawie umowy podpisanej z NFOŚiGW.

Ważną zaletą nowego PSZOK-u jest to, że został on wyposażony w instalację fotowoltaiczną o mocy 12,87 kW, która w znacznej mierze zapewni potrzebną do jego funkcjonowania energię elektryczną, co jest szczególnie ważne w kontekście zwiększania udziału OZE w celu wywiązania się Polski z unijnych wymogów środowiskowo-klimatycznych.

W ramach PSZOK-u prowadzone będą działania zmierzające do ponownego wykorzystywania przedmiotów i rzeczy posiadających wartość użytkową lub których poziom przydatności może zostać przywrócony w wyniku naprawy. W tym celu funkcjonować będzie strefa napraw i wydawania rzeczy. Dostarczane przez mieszkańców dobre lub nieznacznie uszkodzone, ale nadające się do dalszego użytkowania meble, dywany, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będą odkładane i magazynowane pod zadaszeniem. Nieznacznie uszkodzone rzeczy będą na miejscu naprawiane, a następnie wydawane mieszkańcom.

Każdy, kto będzie w potrzebie będzie mógł nieodpłatnie odebrać dany mebel, sprzęt i go eksploatować. Takie działanie, w którym produkty, materiały i surowce pozostają w obiegu na tyle długo, jak to tylko możliwe stanowi filar gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

W ramach PSZOK powstała też tzw. ścieżka edukacyjna, która ma pełnić funkcję informacyjno-edukacyjną o tematyce gospodarki odpadami, segregacji odpadów i recyklingu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024