W Łodzi ma powstać 120 ogrodów deszczowych

W Łodzi ma powstać 120 ogrodów deszczowych
19.08.2020, o godz. 9:36
czas czytania: około 3 minut
0

Trwają przygotowania do programu "Łódzkie szkoły dla klimatu. Lokalne działania adaptacyjne.”. Dzięki projektowi w ponad 100 łódzkich szkołach powstać mają ogrody deszczowe, parklety i zbiorniki na wodę deszczową. Opracowany ma być również program edukacji ekologicznej dla wszystkich szkół.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Partner z Norwegii ma pomóc stworzyć w Łodzi ponad setkę ogrodów deszczowych. Uczniowie nie tylko nauczą się je budować, ale przez trzy lata będą zgłębiali wiedzę o globalnych zmianach klimatu. W tym roku ruszają przygotowania, a w przyszłym ma wystartować program „Łódzkie szkoły dla klimatu. Lokalne działania adaptacyjne.”

– To pierwszy i najambitniejszy tego typu projekt, który ma być realizowany w Polsce, dlatego liczymy na pozytywną ocenę naszego wniosku przez ministra klimatu. Program będzie miał niespotykaną dotąd skalę: obejmie większość uczniów łódzkich szkół. Łączymy w nim nie tylko tzw. miękkie działania, czyli edukację, ale też inwestycje, których efekty zostaną w szkołach na lata – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu w UM Łódź.

Ogrody deszczowe, parklety edukacyjne, szkolenia i warsztaty

Wartość projektu to 3,4 mln zł, która w całości może zostać sfinansowana z Funduszy Norweskich. Projekt będzie realizowany w latach 2021-2024.

– W pierwszym, inwestycyjnym filarze na terenie ponad 100 szkół powstaną ogrody deszczowe, podłączymy do rur spustowych beczki do gromadzenia deszczówki, a także stworzymy parklety edukacyjne, czyli aranżację terenu zieleni połączoną z elementami edukacji ekologicznej i miejscem odpoczynku dla uczniów – mówi Agnieszka Pietrzak, koordynująca projekt, kierownik Oddziału Edukacji i Promocji Ekologicznej w Wydziale Kształtowania Środowiska UM Łódź. – W drugim filarze, edukacyjnym, w latach 2021-2023 organizowane będą szkolenia, warsztaty i konferencje dla nauczycieli, które docelowo pozwolą uruchomić pilotażowy program edukacji ekologicznej – dodaje Agnieszka Pietrzak.

Co istotne, partnerem projektu jest agencja z Norwegii, która specjalizuje się w nowoczesnych metodach edukacji oraz lokalna fundacja „Źródła” z 20-letnim doświadczeniem w edukacji ekologicznej. Dlatego też system nauczania ma korzystać ze sprawdzonych i efektywnych skandynawskich rozwiązań. Program edukacji ma zostać skonsultowany nie tylko z nauczycielami i pedagogami, ale także uczniami, by jego formuła, jak najlepiej spełniała oczekiwania młodych ludzi. Kompleksowy, spójny program ma ruszyć w latach 2023-2024.

Eventy dla uczniów i ich rodzin

Dodatkowym atutem przygotowanego przez urzędników projektu jest element łączący oba filary i znacznie poszerzający grupę interesariuszy projektu. W każdej
z ponad 100 placówek mają zostać zorganizowane tzw. „EKO Drzwi Otwarte”, czyli eventy skierowane do rodzin uczniów i mieszkańców z bezpośredniego sąsiedztwa szkół. Podczas tych wydarzeń, zaprezentowane zostaną dobre praktyki w zakresie postaw proekologicznych, modelowe rozwiązania w postaci ogrodów deszczowych oraz nawiązana zostanie międzypokoleniowa edukacja ekologiczna.

Jeden z beneficjentów projektu, dyrektor Zofia Wrześniewska z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi wskazuje, że dzięki proponowanym rozwiązaniom na terenie szkoły powstaną nie tylko nowatorskie rozwiązania służące uczniom, ale znacznie zostanie poszerzony zakres praktycznej wiedzy ekologicznej, która w łódzkim gastronomiku jest coraz większa, dzięki chociażby promocji idei zero waste w gastronomii.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024