Mieszkańcy Łodzi mogą już składać wnioski o dofinansowanie do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. W ramach kolejnej edycji miejskiego programu indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 7 tys. zł, a wspólnoty do 50 tys. zł. W sumie na ten cel w 2021 r. przeznaczono 3 mln zł.

Zasady ubiegania się o bezzwrotną dopłatę są takie same, jak w ubiegłym roku. Do złożenia wniosku wystarczy wypełnić dwustronicowy formularz, który można pobrać w Urzędzie Miasta Łodzi oraz poprzez tę stronę internetową. Wypełniony wniosek można wysłać drogą elektroniczną na adres: dotacja.smog@uml.lodz.pl lub złożyć osobiście w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Nabór będzie prowadzony do końca marca.

Można uzyskać dofinansowanie na poziomie 80 proc. kosztów inwestycji – maksymalnie jednak 7 tys. zł dla indywidualnych odbiorców oraz do 50 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli kamienic.

Wymianę ogrzewania na gazowe, elektryczne lub podłączenie do sieci ciepłowniczej należy zrealizować do końca listopada.

Jak przekonują przedstawiciele magistratu, program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do tej pory z budżetu miasta beneficjentom wypłacono 10 mln zł. Dzięki temu od 2017 r. wymieniono ponad 4 tys. starych pieców, w tym 700 w ubiegłym roku.

Magistrat szacuje, że w Łodzi do wymiany jest kilkadziesiąt tysięcy nieekologicznych palenisk (w zasobach komunalnych, wspólnotowych, prywatnych i domach jednorodzinnych). Zgodnie z uchwałą antysmogową, do 2027 r. wszystkie piece szkodliwe dla środowiska muszą zostać wymienione.

Czytaj więcej

Skomentuj