W Łodzi ruszają jesienne nasadzenia roślin

W Łodzi ruszają jesienne nasadzenia roślin
dom
14.09.2018, o godz. 7:05
czas czytania: około 3 minut
0

Łódzki Zarząd Zieleni Miejskiej wraz z Zarządem Inwestycji Miejskich zamierzają w nadchodzących tygodniach zrealizować dużą część z zaplanowanych na ten rok nasadzeń roślinnych w mieście.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi w Łodzi w sumie ok. 1700 drzew. Z tej liczby niemal 500 szt. trafi do parków i zieleńców. Właśnie te nasadzenia będą wykonywane jesienią ze względu na korzystniejsze warunki pogodowe dla sadzonek. W przypadku drzew, które pojawią się w pasach zieleni przy ulicach, ZZM posadził już 879 szt., a w najbliższych tygodniach dosadzi następne 300 szt.

– Co roku ZZM sadzi około 1500 nowych drzew. Te, które pojawiają się w Łodzi, to gatunki odporne na trudne warunki miejskie, o szerokiej tolerancji ekologicznej, ale jednocześnie efektownie wyglądające w przestrzeni i z nią współgrające. Do najczęstszych gatunków sadzonych na terenie miasta należą: lipa drobnolistna, grab pospolity, klon pospolity, buk pospolity, dąb szypułkowy, klon polny, klon czerwony, brzoza brodawkowata, jarząb pospolity, jarząb szwedzki, śliwa ałycza, wiśnia piłkowana i grusza drobnoowocowa – wylicza Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

Miejsca wskazują mieszkańcy

Miejsca, w których ZZM sadzi nowe drzewa to parki, zieleńce i ulice. Zarząd często realizuje nasadzenia w miejscach wskazanych przez mieszkańców, pod warunkiem, że nie kolidują one z infrastrukturą nad i pod ziemią. W przypadku nasadzeń w parkach brany pod uwagę jest także układ kompozycyjny i funkcja poszczególnych obszarów.

Dla łódzkiego Zarządu Inwestycji Miejskich, który sadzi drzewa przy okazji realizacji przebudowy i remontów dróg oraz budynków, jesień to kumulacja nasadzeń. W sumie w tegorocznych planach nasadzeń ZIM ma blisko 1050 drzew. Jednym z bardziej widocznych zielonych projektów jest przebudowa ulic na Starym Polesiu.

– W ramach programu Zielone Polesie, czyli zazieleniania osiedla, ulice 1. Maja i Wólczańska zamieniły się w ulice-ogrody. Posadziliśmy na nich 38 drzew i ponad 4,5 tys. krzewów. Wymieniliśmy nawierzchnię i oświetlenie oraz postawiliśmy ławki. Zmiany zostały bardzo dobrze odebrane przez mieszkańców, nie tylko Starego Polesia – mówi Katarzyna Mikołajec, z-ca dyrektora łódzkiego ZIM.

Najdłuższy w Polsce woonerf

W ramach Zielonego Polesia jesienią zostanie zakończona jeszcze jedna inwestycja – najdłuższy w Polsce woonerf na ul. Pogonowskiego. Wykonawca już układa nową nawierzchnię, a na koniec posadzi 66 drzew. Przed remontem rosło tam tylko jedno.

– Zmian podobnych do tych na Polesiu łodzianie mogą spodziewać się przy inwestycjach realizowanych w ramach rewitalizacji, bo zazielenimy ulice, na których do tej pory nie było drzew. Szpaler 51 szt. pojawi się więc na ul. Gdańskiej, na Jaracza posadzimy 32 szt., a na Nawrot – 58 szt. 40 drzew dosadzimy na ul. Traugutta i ponad 20 na ul. Tuwima. Łodzianie mogą się od tego roku przyzwyczajać do zielonych zmian w Śródmieściu, bo na każdej ulicy będziemy wprowadzali zieleń – zapowiada K. Mikołajec.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024