Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W Lublinie trwa wiosenna akcja ratowania migrujących żab

W Lublinie trwa wiosenna akcja ratowania migrujących żab
14.04.2021, o godz. 6:14
czas czytania: około 2 minut
0

W związku z występującym corocznie zjawiskiem migracji płazów w okolicach Zalewu Zemborzyckiego, w pobliżu ul. Janowskiej i Lipskiej w Lublinie ustawione zostały płotki naprowadzające zwierzęta. Miasto koordynuje akcję ratowania żab i prosi kierowców o zmniejszenie prędkości, zaś wolontariuszy o włączenie się w akcję przenoszenia zwierząt w bezpieczne miejsca.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

– Wiosną, po wybudzeniu z zimowego snu, żaby przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych w celach godowych. Na drodze ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie, gdzie masowo giną pod kołami samochodów. Aby zminimalizować skalę zjawiska w miejscach, gdzie płazy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, na przełomie marca i kwietnia rozstawione zostały specjalne płotki naprowadzające. Pod nimi umieszczone są wiaderka, do których wpadają wędrujące żaby. W Lublinie akcja przenoszenia żab potrwa kilka tygodni i uzależniona jest od pogody, zwłaszcza od temperatury i wilgotności powietrza. Kierowców przemieszczających się ulicami w rejonie Zalewu Zemborzyckiego, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi i wzmożoną czujność – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Wszystkie gatunki żab i ropuch w Polsce znajdują się pod ochroną. Te niezwykle pożyteczne stworzenia odgrywają istotną rolę w łańcuchu pokarmowym. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak stonka, pajęczaki, chrząszcze, a nawet ślimaki. Żaby są naturalnymi wrogami wielu szkodników.

Od ubiegłego roku pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin monitorują natężenie migracji płazów i przenoszą żaby do pobliskiego zbiornika wodnego. Osoby chcące pomóc i wziąć udział w akcji ratowania żab podczas ich wiosennej migracji, zwłaszcza studenci i członkowie organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, proszone są o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska pod numerem telefonu: 81 466 26 41.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024