W Lublinie trwa zgłaszanie projektów do Zielonego Budżetu

W Lublinie trwa zgłaszanie projektów do Zielonego Budżetu
dom
12.09.2018, o godz. 13:05
czas czytania: około 2 minut
0

Do 4 października Lublin prowadzi nabór do trzeciej edycji Zielonego Budżetu. Pomysły zgłaszać mogą mieszkańcy, organizacje pozarządowe czy dzielnicowi radni. Do zagospodarowania są 2 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Lublin jako pierwsze i do dziś jedno z niewielu miast w Polsce pochwalić może się odrębnym „zielonym” budżetem obywatelskim. Fundusze dla realizacji projektów związanych z miejską zielenią wydzielono z ogólnej puli budżetu partycypacyjnego.

– Dzięki takiemu narzędziu mamy możliwość zrealizowania pomysłów mieszkańców, którzy prezentują bardzo ciekawe i niecodzienne rozwiązania i wzbogacają tym samym przestrzeń miasta – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Do zagospodarowania mieszkańcy mają w tym roku 2 mln zł. Realizację Zielonego Budżetu, podobnie jak w pierwszej i drugiej edycji, będzie nadzorował Miejski Architekt Zieleni wspierany przez inne wydziały lubelskiego magistratu. Zgłaszane projekty w pierwszej kolejności będą sprawdzane pod kątem formalnym, czyli własności gruntów, stanu prawnego nieruchomości, zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, układu infrastruktury podziemnej i nadziemnej, planowanych inwestycji, zgodności z przepisami prawa oraz możliwości realizacji w ciągu jednego roku.

W kolejnym etapie propozycje mieszkańców ocenione zostaną pod względem merytorycznym. W tym celu powołano zespół ekspertów, w skład którego wchodzą przedstawiciele lubelskiego Biura Partycypacji Społecznej, Miejskiego Architekta Zieleni oraz eksperci z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu. Podobnie jak w minionych latach zespół ten przy wyborze zwycięskich projektów będzie brał pod uwagę m.in. udział zieleni, kontekst otoczenia czy proponowaną funkcjonalność.

Kategorie w Zielonym Budżecie ustala zespół ekspertów, po zapoznaniu się ze złożonymi projektami. Dotychczas najpopularniejsze inicjatywy związane były z ochroną istniejącej w mieście zieleni, nasadzeniami przyulicznymi, skwerami, rabatami, meblami miejskimi, parkletami i dokumentacją projektową. Zgłaszać można zarówno projekty gotowe, jak i pomysły w formie opisowej. Warto jednak pamiętać, iż przyjmowane są one wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem formularza na stronie www.zielonybudzet.lublin.eu.

W pierwszej edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy Lublina zgłosili 107 projektów dotyczących m.in. nasadzeń w pasach drogowych, tworzenia skwerów, łąk kwietnych, ogrodów deszczowych, sadów owocowych i parkletów, rewitalizacji nieużytków czy ustawiania miejskich mebli. Po ocenie formalnej i merytorycznej, do realizacji trafiły 24 projekty. W ubiegłorocznej edycji wpłynęły 74 wnioski, ocenę formalną przeszło 57 projektów. Eksperci zdecydowali, że do realizacji przekazanych zostanie 16 wniosków, a dodatkowe trzy wybrano jako wnioski rezerwowe.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024