Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

W Lublinie za 180 mln zł powstanie blok energetyczny zasilany biomasą

W Lublinie za 180 mln zł powstanie blok energetyczny zasilany biomasą
PAP/dom
22.07.2021, o godz. 8:16
czas czytania: około 2 minut
1

Za 180 mln zł spółka Megatem EC-Lublin wybuduje blok energetyczny zasilany biomasą. Po jego uruchomieniu połowa energii z tej elektrociepłowni, ogrzewającej ok. jednej trzeciej mieszkań w Lublinie, będzie powstawała ze spalania biomasy. Inwestycja ma zakończyć się w 2023 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Spółka Megatem EC-Lublin podpisała umowę pożyczki na 50 mln zł z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze przeznaczone zostaną na budowę bloku energetycznego zasilanego biomasą.

Łączna wartość inwestycji wynosi ok. 180 mln zł. Z czego blisko 42 mln zł pochodzi z dofinansowania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, kolejne 20 mln euro stanowi kredyt otrzymany z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Jak podano, to pierwsza tej wielkości inwestycja energetyczna realizowana przez prywatne przedsiębiorstwo w Polsce. Prezes zarządu spółki Megatem EC-Lublin Dariusz Sipta podkreślił, że przyniesie ona korzyści zarówno dla środowiska, jak i mieszkańców Lublina.

– Obecnie do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w tym zakładzie w stu procentach spalany jest węgiel. Po uruchomieniu bloku połowa energii będzie powstawała ze spalania biomasy – zaznaczył Sipta.

Jak dodał, w skład bloku biomasowego wejdzie kocioł parowy opalany biomasą (miks zrębków drzewnych i wierzby energetycznej). Następnie para z kotła będzie generowała w turbinie prąd elektryczny o mocy 12 MWe, a dodatkowa zdolność wytwarzania energii cieplnej wyniesie 38 MWt.

– Przejście z paliwa węglowego na biomasowe pozwoli zmniejszyć koszty operacyjne firmy, które związane są z wysokimi opłatami za emisję dwutlenku węgla dla paliw kopalnych. To pozwoli spółce – mimo wysokich nakładów inwestycyjnych, wyższych kosztów zakupu biomasy – generować dodatnie przychody finansowe – powiedział Sipta.

Wiceprezes zarządu spółki Megatem EC-Lublin Aleksander Kostkowski podkreślił, że działania firmy wpisują się w trendy wynikające z wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii w procesie wytwarzania energii.

– 50 proc. zmniejszenie zużycia węgla wiąże się ze zmniejszeniem emisji substancji szkodliwych do powietrza – dodał Kostkowski.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski podkreślił ogromną skalę tej inwestycji, jak i korzyści płynące dla środowiska. Jego zdaniem najbardziej istotne jest przejście na odnawialne źródła energii.

– Będzie miało to niebagatelny wpływ dla Lublina. Cała ta moc, czyli kilkadziesiąt megawatów mocy cieplnej i elektrycznej spowoduje znaczące zmniejszenie emisji do atmosfery. Na pewno będzie to odczuwalne dla mieszkańców Lublina – zaznaczył Michalski.

Budowa bloku energetycznego zasilanego biomasą rozpoczęła się w marcu.

– W tej chwili kończymy fundamenty, w sierpniu będą montowane konstrukcje stalowe budynków. Zakończenie prac planowane jest w marcu 2023 r. – powiedział prezes Sipta.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


Barbara

Komentarz #161374 dodany 2021-07-22 09:07:45

Spalanie zużywa dużo tlenu i zawsze emituje szkodliwe substancje do atmosfery. Obojętne czy z węgla czy z biomasy. Jeżeli ma być eko, to proces spalania powinien być wyeliminowany z myślenia o energetyce.

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024