Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

W miastach uruchomiono tężnie solankowe

W miastach uruchomiono tężnie solankowe
Judyta Więcławska
02.04.2024, o godz. 9:56
czas czytania: około 4 minut
0

Tężnie solankowe cieszą się coraz większą popularnością w polskich miastach. Po zimie uruchomiono tężnie m.in. w Gliwicach i Katowicach. Nowa tężnia pojawiła się w Rybniku. Korzystanie z inhalacji solankowych jest bardzo korzystne dla zdrowia i urody. Miejskie mikro-uzdrowiska otoczone zielenią, wpływają na poprawę samopoczucia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Korzystanie z tężni solankowych kojarzone jest raczej z miejscowościami uzdrowiskowymi, jednak takie budowle można postawić praktycznie wszędzie. Tężnia to obiekt z drewna, wypełniony gałązkami z tarniny. Spływająca po nich solanka rozbija się i tworzy się leczniczy aerozol. Dzięki temu przebywanie w okolicy tężni pozwala na wdychanie powietrza nasyconego takimi pierwiastkami, jak jod, brom, wapń i magnez. Korzystanie z inhalacji solankowych jest bardzo korzystne dla zdrowia i urody. Pomaga w leczeniu m.in. chorób zatok i górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, chorób reumatycznych i wielu innych schorzeń. Tereny wokół tężni najczęściej są zagospodarowane zielenią, co poprawia samopoczucie i relaksuje.

Katowickie tężnie

To już tradycja, że od 1 kwietnia w Katowicach uruchamiane są tężnie solankowe. – W Katowicach mamy dwie tężnie solankowe, ta wybudowana w Zadolu w 2019 r. była jedną z pierwszych tego typu konstrukcji w regionie. Natomiast tężnia na os. Tysiąclecia zainaugurowała swoją działalność jesienią ubiegłego roku. Oba obiekty są dobrze wkomponowane w zielone otoczenie co sprawia, że oprócz zdrowotnych właściwości solanki oferują również możliwość wypoczynku w przyjemnej przestrzeni – podkreśla. – Obie tężnie, które mamy w Katowicach, powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego. – dodaje prezydent.

Solanka, która zasila katowickie tężnie, pochodzi z Dębowca, z odwiertu “Korona”, skąd wydobywana jest od 1982 r. Podobnie jak w latach ubiegłych tężnie będą działały do końca października.

– Oprócz samych tężni zagospodarowane jest także ich otoczenie. Znajdują się tam meble miejskie – ławki, stojaki, stoły. Miejsca te są oświetlone, a wokół tężni znajdują się drzewa i krzewy. Tężnia na Zadolu kosztowała prawie 2,6 mln zł, a na Tysiącleciu prawie 3 mln zł, ale koszt tej drugiej obejmował również budowę ogrodu sensorycznego – dopowiada Mieczysław Wołosz, dyrektor katowickiego Zakładu Zieleni Miejskiej. Obie tężnie powstały w wyniku głosowania mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego i od początku istnienia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Tężnia w Parku Zadole, Katowice.

Gliwickie mini-uzdrowisko

Po zimowej przerwie ruszyła tężnia solankowa przy ul. Chorzowskiej w Gliwicach, miejsce zdrowotnych spacerów i wypoczynku. Lubiane i chętnie odwiedzane inhalatorium wśród zieleni Lasu Komunalnego roztacza inhalacyjny roztwór solankowy od 29 marca.

Warto pamiętać, że o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, korzystanie z tężni solankowej ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo, dlatego przebywanie w pobliżu inhalatora jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów. Ponadto pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia system odpornościowy i wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii.

Solankowych inhalacji wśród zieleni i ciszy można zażywać na wygodnych ławkach i drewnianych leżakach. Obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. W pobliżu są stojaki na rowery i miejsca parkingowe dla samochodów.

Tężnia solankowa przy ul. Chorzowskiej w Gliwicach.

Rybnik z nową tężnią

Od 30 marca można skorzystać z nowo otwartej tężni solankowej w ośrodku rekreacyjnym w Rybniku-Kamieniu. Budowa tężni została ukończona 18 marca br. Potem nastąpił rozruch technologiczny, rozpoczęły się też procedury odbiorowe. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rybniku dopuścił obiekt do użytkowania, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby samemu przekonać się, jak tężnia wygląda i funkcjonuje.

To z pewnością będzie jedna z większych atrakcji Ośrodka w Kamieniu. Tężnia ulokowana jest malowniczo wśród drzew, w pobliżu stawu. Składa się z czterech segmentów zbudowanych z impregnowanego solanką drewna modrzewiowego, wyłożonych tarniną i zasilanych solanką z Zabłocia. Segmenty połączone są drewnianą pergolą zacieniającą, tworząc harmonijną całość.

Pod powierzchnią ziemi ulokowana została część technologiczna tężni wraz z dwoma zbiornikami na solankę o pojemności 10 tys. dm3 każdy, a także przyłączami niezbędnymi do uruchomienia gastronomii.

Ciągi piesze wyłożone zostały kostką brukową i deskami kompozytowymi. Zadbano o ławki, stojaki rowerowe, kosze na odpady. Równolegle do prac budowalnych, MOSiR Rybnik wyłonił w przetargu firmę prowadzącą gastronomię w ośrodku. Dzierżawca terenu postawi przy tężni okrągły pawilon, w którym działać będzie lokal gastronomiczny.

Atrakcyjność miejsca podnoszą trap oraz pływający pomost. Część linii brzegowej stawu zabezpieczono estetycznymi balustradami, a część – kamienno-stalowymi gabionami. Wykonano też nasadzenia roślinności ozdobnej.

Tężnia i otaczający ją teren zostały oświetlone latarniami i punktami świetlnymi w technologii LED, wizualnie nawiązującymi do oświetlenia w Ośrodku. Tężnia objęta została monitoringiem wizyjnym.

Nowopowstała tężnia w Rybniku.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024