Zarządzanie wodami opadowymi to wyzwanie, które – szczególnie w obliczu zmian klimatycznych – dotyczy większości miast. Dlatego potrzebne są nowe i innowacyjne systemy gospodarki wodnej.
Fundusze na gospodarkę wodą opadową
Jak podali urzędnicy miejscy, stolica Warmii i Mazur uzyskała dofinansowanie na rozbudowę zbiorników retencyjnych i przebudowę kanalizacji deszczowej. To niezwykle istotne zadanie, bo nie tylko pozwala na przystosowanie się do zmian klimatycznych, ale umożliwia też gromadzenie wody, którą można wykorzystać choćby do nawadniania zieleni – podkreślił magistrat.
“Nasze miasto sukcesywnie się rozwija i rozbudowuje. Dlatego dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców i chcemy inwestować w infrastrukturę retencyjną, która pozwoli zabezpieczyć miasto przed skutkami intensywnych opadów deszczu, a także poprawi gospodarkę wodną” – poinformował prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.
Nowe zbiorniki retencyjne i rozbudowa kanalizacji
W trakcie realizacji projektu powstaną nowe zbiorniki retencyjne w parku Kusocińskiego i przy ul. Bałtyckiej/Kawki. Miasto zainwestuje także w przebudowę i rozbudowę kanalizacji deszczowej zlewni ul. Górnej, wzdłuż ul. Nowowiejskiego, czy w rejonie ul. Elbląskiej, Zakopiańskiej i Łęczyckiej.
Projekt będzie dofinansowany z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Łączny koszt projektu to niemal 32,8 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi ponad 25 mln zł.
W ostatnim czasie w Olsztynie wybudowano i zmodernizowano osiem zbiorników retencyjnych. To m.in. obiekty przy markecie OBI i przy ulicach: Bukowskiego/Antonowicza, Bydgoskiej, Sikorskiego/Paukszty czy Budowlanej.
Zadaniem zbiorników retencyjnych jest magazynowanie wody w okresach jej nadmiaru w celu wykorzystania jej w innym okresie. Zbiorniki retencyjne charakteryzują się dużymi różnicami poziomów wody. Wahania stanów zależą od wielkości dopływu wody ze zlewni oraz od potrzeb gospodarczych użytkowników.
Warto wiedzieć, że Polsce istnieje około stu retencyjnych zbiorników wodnych o pojemności powyżej 1 hektometra sześciennego, z czego blisko połowa uruchomiona została przed II wojną światową. Ich funkcje są zróżnicowane. Najstarszym ze zbiorników, uruchomionym w 1848 r., jest zbiornik Zapora na rzece Brdzie.
Komentarze (0)