20 stycznia w szkołach podstawowych w Skawinie rozpoczną się bezpłatne badania spirometryczne. Mają one sprawdzić wpływ smogu na zdrowie dzieci – głównie na ich układ oddechowy. To największe tego typu badanie w Polsce.

Skawina jest jedną z dziewięciu polskich gmin, które przystąpiły do programu ZONE, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (lider projektu), Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy.

Jednym z elementów programu są badania wpływu smogu na rozwój i zdrowie dzieci. Bezpłatne pomiary spirometryczne zostały podzielone na dwie tury. Pierwsza odbyła się w okresie kwiecień-czerwiec ub.r., czyli w okresie pozagrzewczym. Druga rozpocznie się 20 stycznia i potrwa ok. miesiąca. W rezultacie porównać będzie można pracę płuc dzieci w sezonie grzewczym oraz w czasie, gdy powietrze jest czyste. W pierwszej turze przebadano w ten sposób w Skawinie ok. 1500 uczniów z klas 4-7.

Organizatorem badań jest Krakowski Alarm Smogowy, a wykonawcą Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Jest to największe badanie tego typu w Polsce i jedno z największych w Europie. Rodzice dzieci biorących w nich udział dowiedzą się, czy ich podopieczni są zdrowi, czy też wymagają dalszej diagnostyki i leczenia. Podczas pierwszej tury uczniowie otrzymali “dzienniczki badań”, w których znajdowała się zgoda rodzica oraz ankieta z danymi na temat czynników zewnętrznych mogących mieć wpływ na zdrowie dzieci.

Czytaj więcej

Skomentuj