1 / 5

Wkrótce przedsiębiorcy z Poznania oraz osoby pragnące rozpocząć swoją przygodę w biznesie otrzymają do dyspozycji przestrzeń, dzięki której uzyskają wiedzę, nawiążą kontakty i będą wcielać w życie swoje pomysły. Jest to kolejny krok Miasta w kierunku wspierania i promocji przedsiębiorczości i kreatywności mieszkańców.

Nowa przestrzeń powstaje na pierwszym piętrze biurowca przy ulicy Za Bramką. Sercem tego miejsca będzie przestrzeń wspólna, gdzie każdy będzie mógł przyjść, umówić się na spotkanie czy chwilę popracować. Będą też sale konferencyjne i szkoleniowe, biura na wynajem oraz biurka dostępne w formule coworkingowej.

Koszty związane z wynajęciem przestrzeni są jedną z najbardziej istotnych barier wejścia na rynek dla większości osób planujących rozpoczęcie biznesu. Potencjał środowiska młodych przedsiębiorców i pomysłodawców jest w Poznaniu bardzo duży. Chcemy ich wspierać, by mogli tu realizować swoje pomysły – mówi Joanna Jajus, Dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta w Poznaniu. – Warto podkreślić, że nie jest to tylko powierzchnia do pracy. Projekt obejmuje też cały program merytoryczny: bezpłatne szkolenia, doradztwo, mentoring, konferencje i spotkania. Każdy będzie mógł też zgłosić i zorganizować tu swoje wydarzenie – wyjaśnia.

Przestrzeń w biurowcu przy ul. Za Bramką będzie miejscem otwartym i łatwo dostępnym dla każdego. Tworzona jest z myślą o pomysłodawcach oraz początkujących i bardziej doświadczonych przedsiębiorcach. To także miejsce, gdzie swój kawałek podłogi znajdą freelancerzy oraz osoby pracujące w systemie pracy zdalnej.

– Bardzo zależy nam na studentach i absolwentach poznańskich uczelni. Mają one gigantyczny potencjał, jeśli chodzi o programistów, projektantów, ekonomistów – mówi Joanna Jajus. – Chcielibyśmy, by to miejsce buzowało od ciekawych pomysłów, by osoby z różnych uczelni mogły się tu spotkać, wymieniać kompetencjami i tworzyć zespoły.

Aby móc skorzystać z nowej przestrzeni, wystarczy się zarejestrować. Członkostwo jest bezpłatne i daje możliwość udziału w organizowanych spotkaniach i wydarzeniach oraz korzystania z przestrzeni wspólnej.

– Chcemy stworzyć startupowcom warunki do rozwijania swoich biznesów, nie tylko miejsce ale też wiedzę. Wiemy, że wdrażanie pomysłów w życie i tworzenie firmy, to ciężka praca – mówi Jędrzej Solarski, z-ca prezydenta Poznania. – Przedsiębiorczości nie można nikogo nauczyć, ale można pomóc tym, którzy mają ku temu potencjał. Należy przy tym pamiętać, że każdy kolejny pomysł, który przeradza się w dobrze prosperującą firmę, to nowe miejsca pracy i impuls do rozwoju gospodarczego miasta – dodaje.

Nowa przestrzeń tworzona jest wspólnie przez Miasto Poznań i spółkę Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji przy współpracy z przedstawicielami lokalnej społeczności przedsiębiorców i wspierających ich instytucji. Wzorując się na najwyższych światowych standardach takich jak np. Campus London, Betahaus Berlin czy przestrzeń 1871 w Chicago zaprojektowano miejsce, które będzie sprzyjało inicjowaniu i podtrzymywaniu kontaktów biznesowych i społecznych. Z kolei opracowany wspólnie przez miasto i partnerów projektu program merytoryczny dostarczy specjalistyczną wiedzę oraz zapewni dostęp do praktycznego doświadczenia innych osób i firm.

Otwarcie przestrzeni dla przedsiębiorców i pomysłodawców ma nastąpić w czwartym kwartale tego roku. Sam biurowiec Za Bramką zostanie oddany do użytku już pod koniec kwietnia. Realizowana przez WCWI inwestycja jest częściowo finansowana z funduszu Jessica, programu unijnego wspierającego projekty z zakresu szeroko rozumianej rewitalizacji obszarów dysfunkcyjnych oraz otoczenia biznesu.

– Powstająca inwestycja to nie tylko wysokiej klasy przestrzeń biurowa w centrum miasta, ale i parking, który poprawi sytuację parkingową oraz uatrakcyjni wygląd okolicy, wpisując się w projekt rewitalizacji placu Kolegiackiego – mówi Grzegorz Michalski, prezes WCWI.

W nowoczesnym biurowcu będzie ponad 4300m2 powierzchni biurowej. Parking podziemny będzie liczył blisko 300 miejsc. Najemcy będą mieli też do dyspozycji 770m2 tarasów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj