W Przemyślu rozpoczęła się budowa nowej elektrociepłowni gazowej. Dzięki inwestycji, której wartość wynosi niespełna 30 mln zł, do powietrza trafi m.in. o 32 tony mniej dwutlenku siarki rocznie. Elektrociepłownia ma być gotowa w sierpniu 2021 r.

W uroczystym rozpoczęciu budowy udział wzięli m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk (ta ostatnia spółka jest inwestorem).

Kwieciński w swoim wystąpieniu podkreślił, że przemyska inwestycja jest przykładem zrównoważonego rozwoju naszego kraju.

– Ta inwestycja jest też przykładem nowego podejścia naszej spółki, w ramach którego chcemy być integratorem rynku ciepłowniczego w naszym kraju. Nie tylko chcemy modernizować istniejące elektrociepłownie, ale także budować nowe, jak tutaj w Przemyślu – dodał.

Szef PGNiG podał, że nowa elektrociepłownia dostarczać będzie ok. 11 MW energii cieplnej i ponad 5 MW energii elektrycznej.

– Dzięki inwestycji poprawią się warunki życia mieszkańców, bo do atmosfery rocznie trafi mniej o 4300 ton dwutlenku węgla, 32 tony mniej dwutlenku siarki jak i również 4,5 tony mniej szkodliwych pyłów, które wdychamy. Jej znaczenie jest zatem duże dla miasta – podkreślił Kwieciński.

Czytaj więcej

Skomentuj