W Singapurze powstaje najwyższy na świecie kryty wodospad

W Singapurze powstaje najwyższy na świecie kryty wodospad
dom
14.03.2019, o godz. 8:42
czas czytania: około 3 minut
0

Na lotnisku Changi w Singapurze trwa budowa najwyższego na świecie wodospadu pod dachem. „Deszczowy Wir” ma aż siedem pięter wysokości i otacza go prawdziwy deszczowy las.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zaprojektowany przez architektów z pracowni Safdie “Klejnot Changi Airport”, który oficjalnie zostanie otwarty już 17 kwietnia, to połączenie wewnętrznego atrium z rajskim ogrodem. Centralnym elementem tego projektu jest najwyższy na świecie kryty wodospad – “Deszczowy Wir”. Wokół niego architekci zaprojektowali ukryte wśród zieleni restauracje, sklepy, hotel i wiele innych miejsc służących podróżującym po świecie turystom. Jest tu nawet tropikalny las, a w nim ścieżki imitujące górskie szlaki.

– Projektując “Klejnot” staraliśmy się oddać charakter Singapuru jako “miasta w ogrodzie”. Lotnisko Changi to olbrzymi węzeł tranzytowy. Tworząc tu interaktywny plac o charakterze miejskiego rynku, połączyliśmy funkcje transportowe z rekreacyjnymi. Rozległe ogrody wewnętrzne, obiekty wodne, a także sklepy, restauracje czy hotel tworzą w sumie miasto-lotnisko – mówi Moshe Safdie, szef Safdie Architects.

Budynek terminala o powierzchni 134 tys. m kw. będzie w całości dostępny publicznie. Podstawą projektu jest “Leśna Dolina” – tarasowy układ kondygnacji z cichymi miejscami do wypoczynku pośród ponad 200 gatunków roślin. Woda w najwyższym na świecie krytym wodospadzie spadać będzie z wysokości aż siódmego piętra. Co ważne, pozyskiwana będzie z deszczówki, o którą w regionie silnych i gwałtownych burz nie jest trudno. Po oczyszczeniu naturalna woda deszczowa przepłynie przez wodospad z prędkością prawie 38 tys. litrów na minutę, co zapewni obiektowi efektywne chłodzenie oraz skuteczną retencję wody do ponownego wykorzystania.

Aby zrealizować projekt, architekci z Safdie zaprosili do współpracy globalną grupę specjalistów z przeróżnych dziedzin: inżynierii, architektury krajobrazu, projektowania funkcji wodnych, znawców sztuki i kreowania wnętrz. Specjaliści z firmy Buro Happold Engineering zaprojektowali stalową konstrukcję budynku oraz opracowali skomplikowany system fasadowy, podczas gdy pracownia Atelier Ten opracowała systemy kontroli klimatu, oświetlenia dziennego i ochrony środowiska.

Firma RSP pełniła funkcję architekta wykonawczego projektu, a za ukształtowanie bujnie zaprojektowanej “Leśnej Doliny” oraz stworzenie pierwszego na świecie w pełni kontrolowanego klimatycznie wewnętrznego lasu odpowiedzialna była firma Peter Walker Partner Landscape Architecture, która także starannie wyselekcjonowała zastosowane gatunki roślin. Muszą one prawidłowo rozwijać się w trudnych warunkach wewnętrznych, a jednocześnie tworzyć prawdziwy ogród bez wyczerpywania własnych zasobów. Z kolei firma WET zaprojektowała “Deszczowy Wir” w centrum leśnego ogrodu, czyli sam wodospad. Zastosowano tu także nowoczesne techniki dźwiękowe i świetlne, aby umożliwić nocne, widowiskowe pokazy. Za tożsamość handlową obiektu odpowiedzialna była firma Benoy, a Entro i Signage zaprojektowały kompleksowy program oznakowania budynku, dzięki któremu łatwo jest w nim odnaleźć odpowiednią drogę.

– “Klejnot Changi” to obiekt o charakterze przypominającym starożytną grecką agorę, w którym wartości społeczne dostosowywane są do handlowych, tworząc w ten sposób ożywioną przestrzeń publiczną – podsumował Jaron Lubin, dyrektor projektu w Safdie Architects.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024