System monitoringu zostanie przygotowany we współpracy z Politechniką Gdańską, której naukowcy zainstalują w całym mieście aparaturę mierzącą stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5.
Wkrótce władze miasta podpiszą z uczelnią umowę w tej sprawie. Od tego momentu zespół naukowców będzie miał dziewięć miesięcy na opracowanie rozwiązania monitorującego jakość powietrza w mieście. Otrzymają na to 500 tys. zł. Pieniądze pochodzą z programu “e-Pionier” ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Jeśli projekt się powiedzie, będzie mógł zostać przeniesiony także do innych miast. – Produkt oparty o rozwiązanie będzie mógł być wprowadzony w życie, jeśli znajdzie się inwestor, zainteresowany komercjalizacją – dodaje Rafał Krzemianowski z Excento, spółki Politechniki Gdańskiej realizującej projekt.
Normy jakości powietrza przekraczane są w Starogardzie Gdańskim przez 101 dni w roku. Dziś w mieście liczącym ponad 48 tys. zł funkcjonuje zaledwie jedna stacja monitorująca. Ta liczba ma się zwiększyć o kolejne 10 w ramach projektu, który zostanie zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.
– Co godzinę będą pokazywały aktualne stężenie pyłów zawieszonych. Wyniki będzie można sprawdzać na stronie internetowej lub za pomocą aplikacji mobilnej – wyjaśniał dla Radia Gdańsk Sebastian Brauer, naczelnik wydziału gospodarki odpadami i ochrony środowiska.
Źródło: Radio Gdańsk
Komentarze (0)