Elektroodpady to duże zagrożenie dla naturalnego środowiska, a w konsekwencji też dla nas wszystkich. W Świdnicy znaleziono sposób na to, by zachęcić ludzi do przekazywania tego rodzaju odpadów do utylizacji.

W sobotę, 25 czerwca br., od godz. 9.00 do 15.00, na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (woj. dolnośląskie), odbędzie się zbiórka elektrośmieci. Osoby przekazujące zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny otrzymają nasiona łąk kwietnych. Organizatorem zbiórki jest Urząd Miejski w Świdnicy i Fundacja Odzyskaj Środowisko.

1 mała bateria zatruwa 400 litrów wody

– Należy pamiętać, że niepozorna i niewielka na pozór bateria guzikowa jest w stanie skazić 1 metr sześcienny gleby i zatruć 400 litrów wody! Zachęcam wszystkich mieszkańców Świdnicy do oddawania elektrośmieci w czasie zbiórki. To świetna okazja, by zadbać o siebie, swoich bliskich oraz o środowisko naturalne – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Zużyty sprzęt, czyli jak przewidują organizatorzy działania: stare lodówki, zepsute pralki, nieużywane telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, ładowarki, zabawki elektroniczne, komputery czy laptopy, trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Tam, w procesie recyklingu, z elektrośmieci odzyskiwane będą metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne oraz szkło.

Ule, dzieła sztuki i nasiona

Z części pozyskanych materiałów powstaną ule z recyklingu i niezwykłe dzieła sztuki w nurcie TRASH ART. Natomiast za oddany, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, Fundacja Odzyskaj Środowisko przekaże zdającym go osobom nasiona łąk kwietnych i miododajnej facelii.

 

Czytaj więcej

Skomentuj