Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

W Świętokrzyskim Parku Narodowym powstanie centrum edukacyjne

W Świętokrzyskim Parku Narodowym powstanie centrum edukacyjne
pap/jw
26.06.2024, o godz. 12:56
czas czytania: około 2 minut
0

Przetarg na zaprojektowanie i budowę centrum edukacyjno-przyrodniczego w Nowej Słupi ogłosił Świętokrzyski Park Narodowy (ŚPN). Do nowej placówki przeniesiona zostanie wystawa z muzeum na Świętym Krzyżu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Centrum edukacyjne wraz z ekspozycją przyrodniczą ma być wprowadzeniem na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zostanie wkomponowane w stok Łyśca w pobliżu Drogi Królewskiej, szlaku wiodącego przez park narodowy, do położonego na szczycie góry pobenedyktyńskiego klasztoru.

Centrum edukacyjne wtopione w krajobraz

Budynek centrum będzie inspirowany lokalnym krajobrazem. Ma nawiązywać do świętokrzyskich pól – pasiaków. Na zielonym dachu, będącym jednocześnie tarasem widokowym, znajdą się elementy zewnętrznej ekspozycji, w tym m.in. skalne rumowisko przypominające łysogórskie gołoborza. Dodatkowo obok instytucji zaplanowano zieloną przestrzeń rekreacyjną z edukacyjnym placem zabaw.

Największą część budynku zajmie wystawa stała poświęcona ochronie przyrody oraz gatunkom zwierząt i roślin występującym w parku. Centrum będzie także wyposażone w salę audiowizualną na ponad 100 osób przeznaczoną do organizacji konferencji, sympozjów i pokazów edukacyjnych filmów, a także w dwie sale warsztatowe.

Nowa siedziba ŚPN ma powstać w pobliżu dwóch działających już instytucji, które stworzą kompleks turystyczno-edukacyjny u podnóża Łysej Góry. W Nowej Słupi jest już Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana i Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej

Jak poinformował PAP w styczniu dyrektor ŚPN Jan Reklewski, całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 70 mln zł, z czego blisko 50 mln zł ma stanowić dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obiekt ma być gotowy w trzecim kwartale 2028 r. Inwestorzy mogą składać oferty do 26 lipca.

Świętokrzyski Park Narodowy powstał w 1950 r. jako trzeci park narodowy w Polsce. 

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024