Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W Szczecinie energia z odpadów zasili tramwaje i autobusy

W Szczecinie energia z odpadów zasili tramwaje i autobusy
Bartłomiej Leśniewski
16.11.2023, o godz. 8:34
czas czytania: około 3 minut
0

Od stycznia 2024 roku do zasilania komunikacji miejskiej w Szczecinie będzie wykorzystywana energia wyprodukowana z odpadów. Będzie stanowić źródło energii nie tylko dla tramwajów, ale i autobusów elektrycznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

„Prąd od EcoGeneratora trafi nie tylko do Tramwajów Szczecińskich, ale także do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” – poinformował Urząd Miasta Szczecin.

EcoGenerator

Dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, czyli EcoGenerator świecą już m.in. latarnie uliczne i sygnalizacje świetlne w całym mieście (umowa z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego), działa też Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny.

Podobnie będzie i w przyszłym roku a do tych jednostek dołączą jeszcze miejskie tramwaje (o podpisaniu umowy ze spółką Tramwaje Szczecińskie informowaliśmy w sierpniu tego roku) i autobusy. Umowa z tymi ostatnimi została podpisana na początku listopada.

Plan zakupu energii elektrycznej na potrzeby obiektów Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” Sp. z o.o. obejmuje okres od 1.01. do 31.12.2024 roku i trzy punkty poboru. To stacja ładowania autobusów przy ul. Kołłątaja, Owocowej oraz przy ul. Kolumba. W stacjach tych ładowane są autobusy linii nr 75, 87 i 51.

Planowane roczne zużycie energii elektrycznej ma wynieść 1 tys. 200 MWh a łączna wartość netto planowanego zakupu tejże energii ma sięgnąć 537 tys. 780,00 zł. SPAK szacuje, że dzięki prądowi z ZUO zaoszczędzi ok. 200,00 zł za 1 MWh.

Energia Miasta Szczecin

Umowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. ze Szczecińskim Przedsiębiorstwem Autobusowym „Klonowica” Sp. z o.o. to kolejne działanie w ramach programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Docelowo, z EcoGeneratora może pochodzić aż około 65 proc. energii niezbędnej do funkcjonowania miejskich jednostek i instytucji. Pozostałą część mają zapewnić planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła, które mogłyby wytwarzać nawet 45 tys. MWh prądu rocznie.  W efekcie, razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.

Zasilanie miejskich jednostek przez EcoGenerator stało się możliwe w 2022 roku, kiedy to Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. w Szczecinie uzyskał koncesję na obrót energią elektryczną. Efektem tego było zawarcie umów z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego oraz ze Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, które zaczęły obowiązywać od 2023 roku. To pierwsze większe umowy, które umożliwiają spalarni zasilenie jednostek Gminy Miasto Szczecin. „Działania te będą kontynuowane.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. 2022 rok był dla EcoGeneratora pierwszym pełnym rokiem, w którym zakład działał ze zwiększoną do maksimum wydajnością. To oznacza, że do termicznego unieszkodliwienia przyjął w tym czasie prawie 176 tys. ton odpadów, które dotarły dzięki około 14 tys. dostaw.

Dzięki odpadom dostarczonym w 2022 roku EcoGenerator wyprodukował brutto ponad 88,5 tys. MWh energii eklektycznej oraz ponad 737 tys. GJ energii cieplnej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024