Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

W Szczecinie energia z odpadów zasili tramwaje i autobusy

W Szczecinie energia z odpadów zasili tramwaje i autobusy
Bartłomiej Leśniewski
16.11.2023, o godz. 8:34
czas czytania: około 3 minut
0

Od stycznia 2024 roku do zasilania komunikacji miejskiej w Szczecinie będzie wykorzystywana energia wyprodukowana z odpadów. Będzie stanowić źródło energii nie tylko dla tramwajów, ale i autobusów elektrycznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

„Prąd od EcoGeneratora trafi nie tylko do Tramwajów Szczecińskich, ale także do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” – poinformował Urząd Miasta Szczecin.

EcoGenerator

Dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, czyli EcoGenerator świecą już m.in. latarnie uliczne i sygnalizacje świetlne w całym mieście (umowa z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego), działa też Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny.

Podobnie będzie i w przyszłym roku a do tych jednostek dołączą jeszcze miejskie tramwaje (o podpisaniu umowy ze spółką Tramwaje Szczecińskie informowaliśmy w sierpniu tego roku) i autobusy. Umowa z tymi ostatnimi została podpisana na początku listopada.

Plan zakupu energii elektrycznej na potrzeby obiektów Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” Sp. z o.o. obejmuje okres od 1.01. do 31.12.2024 roku i trzy punkty poboru. To stacja ładowania autobusów przy ul. Kołłątaja, Owocowej oraz przy ul. Kolumba. W stacjach tych ładowane są autobusy linii nr 75, 87 i 51.

Planowane roczne zużycie energii elektrycznej ma wynieść 1 tys. 200 MWh a łączna wartość netto planowanego zakupu tejże energii ma sięgnąć 537 tys. 780,00 zł. SPAK szacuje, że dzięki prądowi z ZUO zaoszczędzi ok. 200,00 zł za 1 MWh.

Energia Miasta Szczecin

Umowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. ze Szczecińskim Przedsiębiorstwem Autobusowym „Klonowica” Sp. z o.o. to kolejne działanie w ramach programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Docelowo, z EcoGeneratora może pochodzić aż około 65 proc. energii niezbędnej do funkcjonowania miejskich jednostek i instytucji. Pozostałą część mają zapewnić planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła, które mogłyby wytwarzać nawet 45 tys. MWh prądu rocznie.  W efekcie, razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.

Zasilanie miejskich jednostek przez EcoGenerator stało się możliwe w 2022 roku, kiedy to Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. w Szczecinie uzyskał koncesję na obrót energią elektryczną. Efektem tego było zawarcie umów z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego oraz ze Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, które zaczęły obowiązywać od 2023 roku. To pierwsze większe umowy, które umożliwiają spalarni zasilenie jednostek Gminy Miasto Szczecin. „Działania te będą kontynuowane.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. 2022 rok był dla EcoGeneratora pierwszym pełnym rokiem, w którym zakład działał ze zwiększoną do maksimum wydajnością. To oznacza, że do termicznego unieszkodliwienia przyjął w tym czasie prawie 176 tys. ton odpadów, które dotarły dzięki około 14 tys. dostaw.

Dzięki odpadom dostarczonym w 2022 roku EcoGenerator wyprodukował brutto ponad 88,5 tys. MWh energii eklektycznej oraz ponad 737 tys. GJ energii cieplnej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024