Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Drożej za odpady, wodę i ścieki. Mieszkańcy szykują się do protestów

Drożej za odpady, wodę i ścieki. Mieszkańcy szykują się do protestów
szp
16.02.2021, o godz. 13:55
czas czytania: około 2 minut
1

W lutym radni Tarnowa w województwie małopolskim najprawdopodobniej podejmą decyzję o podwyżce opłat z odbiór i zagospodarowanie odpadów. Część mieszkańców chce protestować przed urzędem. Dodatkowo tamtejsze przedsiębiorstwo wodociągowe zapowiedziało także podwyżkę opłat za wodę i ścieki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta podwyżka opłat za odpady ma wynieść ponad 20 proc.

Mieszkańcy płacą obecnie 24 zł od osoby. Ta kwota nie pokrywa jednak kosztów funkcjonowania systemu. Miasto zaproponowało jej podniesienie. Jeśli 25 lutego radni się na to zdecydują, od 1 kwietnia wzrośnie do poziomu 29 zł.

Odpady coraz droższe

Jeszcze w grudniu prezydent Tarnowa podczas sesji mówił, że według wyliczeń opłata „śmieciowa” wynosząca wówczas 22 zł powinna wzrosnąć do 29 zł. Radni zgodzili się na podwyżkę o 2 zł, która weszła w życie od stycznia 2021 r.

Na dzień przed lutową sesją mieszkańcy planują protest. Od godz. 15:30 do 16:30 chcą blokować przejście na przejściu dla pieszych przy ul. Mickiewicza 2, znajdujące się naprzeciw siedziby prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli. Jak napisano protest tarnowian przeciw kolejnemu „szalonemu projektowi Ciepieli podnoszącemu po raz kolejny cenę odbioru śmieci o 20%!”

„Za niecałe trzy lata cena ta skoczyła z 8,50 na 24 zł od osoby i ma być nadal podnoszona. Przy obecnej ścisłej segregacji śmieci to czasami kosz jest pusty lub prawie pusty. Na odpadach segregowanych miasto powinno zarabiać” – napisał we we wpisie udostępnianym w mediach społecznościowych Jan Mazur, prezes Stowarzyszenia „Przyjazny Tarnów”.

„Pytam, to za co, tak jak w mym domu, płacimy 120 zł miesięcznie. Jako Prezes Stowarzyszenia “Przyjazny Tarnów” w imieniu Stowarzyszenia protestuję przeciwko drastycznym podwyżkom które mają na celu wyciągnięcie pieniędzy z naszej kieszeni” – dodał.

Nie tylko odpady

To nie jedyna podwyżka planowana w Tarnowie. Opłaty za dostawę wody i odprowadzanie ścieków zaproponowały także Tarnowskie Wodociągi, które tłumaczą ją wzrostem kosztów energii i płacy minimalnej.

W 2021 r. 1 m sześc. dostarczanej wody i odprowadzonych ścieków ma podrożeć o 30 groszy, w kolejnych latach o 20 groszy. Taryfy muszą zostać zatwierdzone przez  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


MarianKoniuszko

Komentarz #127975 dodany 2021-02-19 13:40:46

Zamiast bezskutecznie protestować pod urzędami pomyślcie o kolejnych wyborach parlamentarnych i nie głosujecie na PISuar bo to oni są winni wszystkim podwyżkom, wzrostom cen i nowym podatkom!!!

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024