W piątek przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego i bliźniaczego parku na Słowacji podsumowali jesienną akcję liczenia kozic.
Były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński zwraca uwagę, że tak niewielki spadek liczebności kozic nie jest niczym niepokojącym. – Fluktuacje w świecie zwierzęcym są rzeczą jak najbardziej naturalną. Są lata szczytowe dla danej populacji, później przychodzą lata, że tendencja się odwraca. Jeżeli nie są to zjawiska gwałtowne, to nie ma żadnego niepokoju. Najgorsze byłoby wystąpienie wyraźnego progu oznaczającego gwałtowną śmiertelność liczoną w setkach sztuk – mówił Skawiński.
Przyrodnik zwrócił uwagę, że jednym z najgroźniejszych zagrożeń dla kozic byłaby choroba zwierzęca np. ślepota, która występuje u kozic alpejskich.
Ponieważ większa część Tatr leży w granicach Słowacji, liczenie kozic odbywa się równocześnie po obu stronach gór. Przyrodniczy z Polski i Słowacji równocześnie z północnej i południowej strony gór podążają od regal dolnego w kierunku grani Tatr. Zespoły liczą i fotografują kierdele kozic, tak aby nie policzyć dwa razy tych samych zwierząt.
Po słowackiej stronie naliczono 1090 kozic, a po polskiej stronie gór 255. Przyrodnicy zaobserwowali, że najliczniejsze stada kozic bytują w Tatrach Bielskich leżących w całości po słowackiej stronie.
Już podczas wiosennego liczenia kozic w bieżącym roku przyrodnicy zaobserwowali spadek liczby tych zwierząt.
Na wiosnę po wykotach odbędzie się kolejne liczenie kozic i wówczas dowiemy się, ile zwierząt przetrwało zimę i ile narodziło się nowych kozic. W akcji liczenia kozic wzięło udział 100 przyrodników słowackich i blisko 80-ciu przyrodników polskich.
W Tatrach od kilku lat notowana jest rekordowa liczba kozic. W 2012 r. ich liczebność w najwyższych polskich górach przekroczyła tysiąc sztuk. Największy spadek liczby kozic w Tatrach wystąpił na przełomie XX i XXI wieku – wówczas w całych Tatrach naliczono zaledwie 300 kozic. Gwałtowny wzrost pogłowia tych zwierząt nastąpił w 2007 r., a w 2012 r. ich liczba przekroczyła tysiąc.
Akcje liczenia kozic Polacy przeprowadzają od 1954 r., a wspólnie ze Słowakami – od 1957 r. Kozica jest symbolem polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Kozice żyją w niewielkich stadach, które mają określoną strukturę. Na czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. W skład kierdela wchodzą też inne samice z młodymi oraz tzw. roczniaki i dwulatki. Samce żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.
Oprócz Tatr kozice na terenie Polski występują także w Sudetach, jednak jest to gatunek alpejski sprowadzony w te góry przez Czechów na początku XX wieku. Niewielki kierdel kozic przeszedł przez granicę do Polski w latach 70. ub. wieku i zadomowił się na zboczach Śnieżnika.(PAP)
Komentarze (0)