PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

W trosce o o ptaki i nietoperze powstały standardy dla prac remontowo-budowlanych

W trosce o o ptaki i nietoperze powstały standardy dla prac remontowo-budowlanych
24.02.2021, o godz. 11:36
czas czytania: około 2 minut
0

Miasto Poznań przygotowało standardy, których celem jest dbałość o ptaki i nietoperze. Wytyczne mają pomóc zachować siedliska gatunków objętych ochroną prawną, a także zapobiec uśmiercaniu zwierząt w trakcie prowadzonych prac remontowo-budowlanych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Aby ocalić ptaki i nietoperze oraz wyremontować budynek, wystarczy dobrze zaplanować prace. Przy planowaniu, projektowaniu i budowie budynków na terenie Poznania miejskie jednostki organizacyjne, biura i wydziały urzędu miasta oraz podmioty działające na ich zlecenie zobowiązane są do stosowania nowych standardów.

Ptaki w szczelinach budynków

Prace termomodernizacyjne i remontowe mogą przyczynić się do niszczenia populacji ptaków (zwłaszcza bardzo pożytecznych w mieście jerzyków). Podczas takich robót zamurowywane są szczeliny, służące jako miejsca lęgowe. Rusztowania utrudniają wlot ptaków do gniazd, co uniemożliwia karmienie piskląt. W efekcie giną zarówno młode, jak i dorosłe osobniki. Zagrożone są też nietoperze, które również zajmują szczeliny na elewacjach. Po zakończeniu prac zwierzęta, które wcześniej zamieszkiwały obiekt, najczęściej nie mają możliwości jego ponownego zasiedlenia.

Standardy postępowania w przypadku remontów i termomodernizacji

Miasto Poznań opracowało szczegółowe standardy postępowania w przypadku remontów i termomodernizacji. Mają one stanowić wsparcie podczas planowania i realizacji prac. Dzięki dokładnym wytycznym inwestor zdobywa wiedzę na temat tego, jak pogodzić roboty z zachowaniem istniejących siedlisk.

W zarządzeniu znajdziemy m.in. zapisy o konieczności przeprowadzenia przed rozpoczęciem prac szczegółowej ekspertyzy i inwentaryzacji. Musi być ona poprzedzona wstępnym rozpoznaniem obecności gatunków chronionych i ich siedlisk na terenie obiektu. Badania powinny być zlecone specjalistom – ornitologom i chiropterologom.

Standardy informują, jakie działania zapobiegawcze, łagodzące i kompensacyjne należy podjąć, aby zapobiec utracie miejsc lęgowych oraz schronień ptaków i nietoperzy. Na liście znajdują się także informacje o konieczności montowania budek lęgowych, które zastąpią zamurowane szczeliny (w sytuacjach gdy nie można pozostawić dotychczasowych schronień); konieczności planowania prac przed lub po okresie lęgowym oraz wiele innych.

Nowe standardy prac mają zapewnić ochronę m.in. nietoperzom oraz jerzykom

Standardy obowiązkowe

Przy planowaniu, projektowaniu i budowie budynków na terenie Poznania miejskie jednostki organizacyjne, biura i wydziały urzędu miasta oraz podmioty działające na ich zlecenie zobowiązane są do stosowania nowych standardów. Miasto Poznań zamierza też propagować wytyczne wśród inwestorów – w szczególności zarządców i wspólnot mieszkaniowych oraz wykonawców prac budowlanych.

Wprowadzenie w życie standardów ochrony ptaków i nietoperzy pozwoli uporządkować zasady dotyczące utrzymania i odtwarzania siedlisk zwierząt objętych ochroną gatunkową, a tym samym poprawić warunki ich bytowania w miejskiej przestrzeni. Zarządzenie prezydenta to wynik przemyślanej strategii. O właściwe zabezpieczenie gatunków prawnie chronionych Miasto Poznań dba od lat, m.in. prowadząc szeroko zakrojone akcje edukacyjne.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024