Warszawa, Poznań, Sopot czy Wadowice – w tych miastach imprezy Sylwestrowe – jeśli w ogóle są organizowane – odbywają się bez fajerwerków. Władze albo apelują do mieszkańców o nieużywanie środków pirotechnicznych, albo – jak jeden w wojewodów – zakazują ich używania na terenach publicznych.

Coraz więcej miast rezygnuje z pokazów fajerwerków w Sylwestra. W Warszawie impreza bez pokazów pirotechnicznych odbędzie po raz trzeci – to decyzja prezydenta miasta. Rafał Trzaskowski wystosował też apel w sprawie nieużywania materiałów pirotechnicznych.

Dwa powody

„W tym roku decyzja o braku pokazu fajerwerków ma podwójne znaczenie. Rok 2020 jest rokiem szczególnym, ze względu na epidemię zachęcamy warszawianki i warszawiaków do pozostania w domach i unikania zgromadzeń. Tym samym dbałość o zdrowie ludzi łączy się z troską o bezpieczeństwo i spokój psów, kotów, ptaków oraz innych zwierząt. Zachęcamy do unikania materiałów pirotechnicznych. Huk i błysk może płoszyć domowych pupili, a także dziką zwierzynę” – czytamy w komunikacie przesłanym przez wydział prasowy stołecznego ratusza.

– Pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, co roku w okresie sylwestrowym obawiają się o zdrowie swoich podopiecznych – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy – Zwierzęta w panice mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, stanowiąc potencjalnie zagrożenie dla siebie i innych zwierząt. W sytuacji zagrożenia wzrasta poziom stresu, a w stresie dochodzi do spadku odporności, przez co mogą rozwijać się u nich różne choroby – dodaje.

Z pokazów sylwestrowych fajerwerków rezygnują także inne miasta, m.in. Wadowice i Sopot. W tym ostatnim władze miasta dyktują to troską o zwierzęta, które mocno reagują na huk barwnych pokazów i – podobnie jak władze Warszawy – apelują do mieszkańców o powstrzymanie się od używania materiałów pirotechnicznych.

O krok dalej poszedł wojewoda lubelski. Jak informuje Radio Lublin, Lech Sprawka wydał rozporządzenie o zakazie puszczania fajerwerków na terenach publicznych od godz. 19:00 do 1 stycznia do godz. 6:00.

W trosce o zwierzęta

W Poznaniu o braku sylwestrowych wystrzałów zdecydowano już w październiku. – To nie jest czas na takie wydarzenia – mówiła, cytowana przez “Gazetę Wyborczą” Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. W mieście nie odbędzie się nie tylko miejski sylwester, ale i pokazu fajerwerków, przeciwko któremu od lat protestowali obrońcy zwierząt.

Eksplozje sztucznych ogni stresują zwierzęta. Z tego też powodu sieć OBI zrezygnowała w tym roku z ich sprzedaży. – “Drodzy klienci, w trosce o dobro zwierząt oraz ochronę środowiska zaprzestaliśmy sprzedaży fajerwerków #niestrzelaj #bezfajerwerków – poinformowano.

Tymczasem jak przypomina stołeczny ratusz, właściciele warszawskich psów i kotów powinni zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo czworonoga oraz odpowiednie oznakowanie w postaci czipa czy adresatki. Przypadek znalezienia zagubionego zwierzęcia można zgłaszać do Straży Miejskiej. Funkcjonariusze odwożą zaczipowane czworonogi pod przypisany adres właściciela. Ekopatrol przekazuje też zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl działające przy warszawskim zoo, a także lecznic weterynaryjnych.

Czytaj więcej

Skomentuj