W tym mieście znów dostarczają wodę na osiołkach

W tym mieście znów dostarczają wodę na osiołkach
28.04.2021, o godz. 17:37
czas czytania: około 2 minut
0

Niezwykle niskie opady deszczu wokół Mexico City spowodowały wyczerpanie warstw wodonośnych i zbiorników wodnych, pozostawiając wielu mieszkańców bez wody z kranu i powracających do starszych sposobów jej dystrybucji, czyli transportu pojemników na grzbietach osłów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Stolica Meksyku, położona w dolinie na dużej wysokości, jest zaopatrywana głównie wodą pompowaną z jej podziemnych warstw wodonośnych i zbiorników oddalonych o dziesiątki mil. To pozwalało zaspokoić zapotrzebowanie na wodę w szerszym obszarze metropolitalnym, zamieszkałym przez ponad 20 mln ludzi.

Ale zbiorniki w systemie Cutzamala, które zapewniają jedną czwartą wody w stolicy, mają w tym roku 49 proc. pojemności, znacznie poniżej średniej, według władz miasta.

Gdy poziom wody spadł, władze zareagowały zmniejszeniem przepływu ze zbiorników, zakłócając dostawy wody wodociągowej. – Ponieważ mieszkamy na wzgórzu, nie ma wody pitnej – mówi Karina Ortega, 29-letnia matka, która zarabia na życie dostarczając wodę swoim sąsiadom w dzielnicy Xochimilco w Meksyku za pomocą osłów, bo tamtejsza woda z kranu nadaje się tylko do prania ubrań i kąpieli. – Woda, którą dostajemy na osły, służy do jedzenia, ponieważ jest czystsza. Ale bardzo się z tym zmagamy – dodała.

Zwracając się do dziennikarzy dzień przed Dniem Ziemi, burmistrz Meksyku Claudia Sheinbaum powiedziała, że spodziewa się, że susza będzie nadal wpływać na dostawy wody, i ostrzegła, że może również wystąpić zwiększone niebezpieczeństwo pożarów.

Zmiany klimatyczne mogą pogorszyć sytuację. Naukowcy oszacowali, że naturalna dostępność wody w mieście może spaść do 2050 r., wraz ze wzrostem temperatury, o kolejne 10-17 proc. Miliony ludzi już cierpią z powodu braku wody.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024