Gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził w niedzielę, 4 kwietnia zbiornik odpadów, z którego wyciekają toksyczne ścieki zagrażające pobliskim mieszkańcom. Dzień wcześnie ogłoszono tam stan wyjątkowy i nakazano ewakuację ponad 300 domów. Ścieki mogą również dotrzeć do zatoki Tampa.

„Ewakuować teren TERAZ. Upadek zbiornika ścieków w Piney Point jest nieuchronny” – brzmi wysłane przez władze hrabstwa Manatee w sobotę, skierowane do lokalnych mieszkańców ostrzeżenie.

Dodano, że przerwanie ścian zbiornika będzie najbardziej niebezpieczne dla zamieszkujących te tereny ludzi, ale zanieczyszczona woda może się również dostać do Zatoki Tampa.

Składowisko ścieków w Piney Point znajduje się na terenie byłej fabryki fosforanów i mieści ok. 1,8 mld litrów wody zawierającej związki fosforu i azotu – przypomina agencja Reutera. W piątek odkryto przeciek w ścianie jednego ze zbiorników, położonego blisko składowiska fosfogipsu – zawierającego nieznaczną ilość radu i uranu produktu ubocznego uzyskiwanego przy produkcji nawozów sztucznych. Zagrożony zbiornik ma 33 hektary powierzchni.

Od tego czasu prowadzono próby zatkania przecieku, równolegle w sposób kontrolowany spuszcza się z niego wodę, co ma zapobiec całkowitemu przerwaniu ściany. Lokalne władze obawiają się, że nadwerężona konstrukcja puści i cała zgromadzona w zbiorniku zanieczyszczona woda w jednej chwili zaleje okoliczne tereny rolnicze.

DeSantis ogłosił stan wyjątkowy, co pozwoliło na odblokowanie dodatkowych funduszy na ratowanie zbiornika. W sobotę zamknięto również jedną z biegnących w okolicy zbiornika autostrad.

Czytaj więcej

Skomentuj