Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

W walce o wskaźniki segregacji odpadów "Suwalczaki Segregują". To element planu naprawczego

W walce o wskaźniki segregacji odpadów
MŁ/PAP
30.06.2025, o godz. 9:15
czas czytania: około 2 minut
0

Władze miasta Suwałki (Podlaskie) namawiają mieszkańców do segregacji odpadów komunalnych w ramach kampanii „Suwalczaki Segregują”. Nowym pomysłem jest segregacja odpadów kuchennych BIO w budynkach wielorodzinnych. Jest to kolejny element wdrażanego Planu Naprawczego Miasta Suwałk mającego na celu poprawienie wskaźników segregacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Miasto wprowadziło kilka programów oraz inwestycji związanych z segregacją odpadów po tym, jak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku nałożył na miasto karę finansową.

“Kompostownik” w domach jednorodzinnych

Suwalski magistrat poinformował, że aby poprawić wskaźniki segregacji wprowadzono najpierw program “kompostownik” w domach jednorodzinnych. Obecnie ponad tysiąc mieszkańców zadeklarowało, że na ich działkach taki kompostownik powstał. W związku z tym o 9 zł obniżone zostaną ich miesięczne rachunki za wywóz odpadów.

„Suwalczaki Segregują BIO odpady” – pilotażowo

Urząd Miasta w Suwałkach poinformował, że w ramach projektu „Suwalczaki Segregują” wdrożą pilotażowy program „Suwalczaki Segregują BIO odpady”.

Miasto zaprosiło trzy suwalskie spółdzielnie mieszkaniowe do programu i po konsultacjach z zarządcami nieruchomości wytypowano wiaty śmietnikowe, w których będzie prowadzona akcja.

W jej ramach spółdzielnie otrzymają bezpłatnie 5 litrowe pojemniki na odpady kuchenne BIO. Wytypowane wiaty będą monitorowane pod względem wzrostu zebranych selektywnie odpadów. W przypadku sukcesu programu, zostanie on rozszerzony na pozostałe części miasta.

Wdrożenie całego planu związanego z segregacją odpadów opracowanego przez samorząd ma poprawić wskaźniki segregacji odpadów, głównie w budynkach wielorodzinnych.

To nie tylko problem Suwałk

Magistrat podkreśla, że trudności związane z gospodarką odpadami nie są tylko problemem Suwałk, bo inne miasta w Polsce również otrzymały kary w związku z nieosiągnięciem wskaźników segregacji odpadów przez swoich mieszkańców.

100% monitoringu wiat śmietnikowych

W ramach programu naprawczego samorządu prowadzona jest też inwentaryzacja wiat śmietnikowych w Suwałkach. W największej w tym mieście Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej monitoringiem objęto 100 procent wiat śmietnikowych, które są zamykane i otwierane jedynie przez mieszkańców. W innych spółdzielniach sytuacja jest gorsza.

Suwałki inwestują w gospodarkę odpadami 

W ostatnich latach Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach zainwestowało w linie do segregacji odpadów. Pod koniec ubiegłego roku uruchomiło wartą ponad 33 mln zł linię do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Ogłosiło też przetarg na budowę spalarni odpadów komunalnych za ok. 130 mln zł. Nowa instalacja ma w procesie spalania produkować ciepło oraz energię elektryczną. Obiekt ma powstać do końca 2026 roku.

W Suwałkach jest 27 tys. 65 gospodarstw domowych: 22 tys. 602 to mieszkania w zabudowie wielorodzinnej, a 4 tys. 463 to domy jednorodzinne.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2026