Realizowany od kilku lat program bezpłatnego montażu źródełek z warszawską kranówką nie zwalnia tempa. W najbliższym czasie poidełka pojawią się m.in. w Centrum Nauki Kopernik oraz warszawskim ZOO.

Obecnie w placówkach oświatowych w Warszawie działa już ponad 240 źródełek z kranówką, dzięki czemu dzieci i młodzież mają zapewniony nieograniczony dostęp do wody pitnej. Urządzenia te są instalowane bezpłatnie przez MPWiK współpracujące w tej kwestii z Urzędem m.st. Warszawy.  Ponadto trzy źródełka zasilane warszawską kranówką od ponad roku działają w strefie odlotów na terenie lotniska Chopina w Warszawie. Warto nadmienić, że warszawskie lotnisko jako pierwsze w Polsce udostępniło podróżnym bezpłatne źródełka.

Nie tylko dla szkół

Wiosną 2018 r. Zarząd warszawskiej spółki podjął decyzję o rozszerzeniu programu instalowania źródełek z kranówką – projekt jest dedykowany w dalszym ciągu do szkół i placówek edukacyjnych, ale również do urzędów, domów kultury, ośrodków sportu, szpitali, uczelni wyższych, jednostek kultury i sztuki, muzeów.

Z bezpłatnej warszawskiej kranówki mogą już korzystać odwiedzający Pałac Młodzieży, gdzie działa osiem źródełek, oraz interesanci w Urzędzie Dzielnicy Bemowo; w trakcie instalacji są urządzenia w Urzędzie Dzielnicy Targówek. Wkrótce źródełka z wodą ze stołecznych wodociągów zaczną działać w Centrum Nauki Kopernik. Kolejną instytucją, gdzie zostaną uruchomione urządzenia będzie również Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. Jak informuje MPWiK w trakcie instalacji jest obecnie 36 urządzeń.

Kranówka pod kontrolą

MPWiK podkreśla, że jakość warszawskiej kranówki, nadającej się do bezpośredniego spożycia, uzyskano dzięki zmodernizowaniu w ostatnich dziesięciu latach wszystkich zakładów wodociągowych, które działają w oparciu o nowoczesne technologie uzdatniania tj. ozonowanie pośrednie czy filtrację na węglu aktywnym. Jakość warszawskiej kranówki jest kontrolowana na każdym etapie uzdatniania. W tym celu akredytowane laboratoria spółki wykonują rocznie ponad 180 tys. badań. Dzięki temu mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymują najwyższej jakości wodę, której parametry spełniają wszystkie restrykcyjne normy.

Czytaj więcej

Skomentuj