Dwa recyklomaty stanęły na pl. Bankowym i ul. Ząbkowskiej w Warszawie. Po wrzuceniu do nich pustych butelek lub puszek warszawiacy otrzymają tzw. eco-punkty, które można wymienić na zniżki do kina, teatru lub na kawę, korzystając ze specjalnej aplikacji.

Recyklomaty to pierwsze z dziesięciu maszyn, które stolica otrzymała od firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Do maszyn można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki. W zamian otrzymuje się tzw. eco-punkty.

Korzystając z aplikacji „ETS Portfel” na smartfonie, należy zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce. Po uzbieraniu odpowiedniej liczby punktów można je wymienić na: rabat na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino, Teatru Dramatycznego czy zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol.  Aplikacja służącą do zbierania punktów jest dostępna w systemie Android i iOS.

Maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart. – Symbolicznie nagradzamy osoby, które działają na rzecz ekologii. Podczas codziennych obowiązków nie każdy ma czas, by zastanawiać się nad ochroną środowiska. Zniżki do kawiarni, teatru czy kina są nie tylko nagrodą, ale również ważnym przypomnieniem, że warto segregować odpady i chronić naszą planetę – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

– Do 2030 r. chcemy zbierać i przekazywać do recyklingu tyle opakowań, ile trafia od niej do rąk konsumenta. Wierzymy, że dzięki wspólnym działaniom możemy łatwiej i szybciej osiągnąć ten cel – mówi Stoyan Ivanov z firmy Coca-Cola.

Sławomir Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia. przekonuje, że segregacja odpadów nie zabiera dużo czasu, nie jest trudna, wymaga tylko chwili uwagi. – Dzięki takim prostym gestom możemy przywrócić wartość zużytym rzeczom. W ten sposób chronimy naszą planetę przed bezmyślnym zaśmiecaniem. Przyklaskujemy tej akcji i liczymy na jej pozytywny odbiór przez mieszkańców – podkreśla.

W ramach współpracy z Warszawą i Fundacją Nasza Ziemia, Coca-Cola przekaże łącznie 10 nowoczesnych recyklomatów wraz z Systemem Informatycznym firmy EcoTech System. Do końca wakacji pojawią się m.in. przy urzędach dzielnic Bielany, Białołęka i Ursynów i przy Parku Fontann na Podzamczu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj