Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

W Warszawie powstała nowa noclegownia

W Warszawie powstała nowa noclegownia
R.G.
07.12.2022, o godz. 11:02
czas czytania: około 4 minut
0

Od początku grudnia br. w Warszawie działa nowa placówka przy ul. Kupieckiej, w której schronienie znajdzie 150 potrzebujących. To informacja szczególnie ważna w okresie zimowym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– Jesteśmy dzisiaj w nowo otwartej noclegowni przy ulicy Kupieckiej 15 – powiedziała podczas otwarcia placówki Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Wczorajszą noc spędziło tutaj już 95 osób. Tak jak w każdej naszej noclegowni, zgodnie ze standardem, osoby w kryzysie bezdomności otrzymały ciepły posiłek wieczorny, a następnie śniadanie. Przy okazji dodam, że w ostatnich dniach pojawiło się wiele dezinformacji związanej ze zmianami w funkcjonowaniu dwóch miejsc przy ulicy Polskiej i ulicy Marywilskiej. Od 1 grudnia tego roku nie świadczą one już usług noclegowni ale, co warto podkreślić, działają jako schroniska.

Warszawskie noclegownie, schroniska i ogrzewalnie

Dodajmy, że w Warszawie działają obecnie trzy noclegownie: przy ul. Kaczorowej 39, Kupieckiej 15 i ul. Myśliborskiej 53, z których w godzinach od 18:00 do 8:00, może skorzystać każdy potrzebujący. W placówkach tych wydawane są również posiłki – ciepła kolacja i śniadanie. Ogółem Warszawa dysponuje blisko 1,4 tys. miejsc, zapewniających schronienie osobom doświadczającym kryzysu bezdomności. Obecnie z tymczasowego schronienia, czyli noclegowni i ogrzewalni, korzysta około 400 osób.

Warto też wiedzieć, że przy każdej z wyżej wymienionych noclegowni działa również ogrzewalnia. Ponadto, na zlecenie miasta, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi ogrzewalnię przy ul. Grochowskiej 111/113, która jest czynna przez siedem dni w tygodniu. Funkcjonuje tam także jadłodajnia i łaźnia.

Celem jest życiowa somodzielność

Poza tym, w Warszawie działa 18 schronisk, z czego 7 z usługami opiekuńczymi. Przyjęcie do nich następuje po postępowaniu przeprowadzonym w Ośrodku Pomocy Społecznej. Warszawskie schroniska zapewniają również usługi wzmacniające aktywność społeczną, uzyskanie samodzielności życiowej i wyjście z bezdomności. Prowadzone są tam także treningi umiejętności interpersonalnych i społecznych, rozwiązywania problemów oraz grupy wsparcia.

We wszystkich 18 warszawskich dzielnicach stolicy pracują także streetworkerzy, którzy współpracują ze Strażą Miejską m.in. przy rozwożeniu ciepłych posiłków osobom przebywającym w tzw. miejscach niemieszkalnych.

Punkt pomocy medycznej i pralnia

Ponadto, z inicjatywy i na zlecenie stołecznych władz samorządowych, w Warszawie działa Punkt Pomocy Medycznej prowadzony przez Stowarzyszenie Jesteśmy Nadzieją przy ul. Wolskiej 172. Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz. od 9:00 do 15:00. Placówka oferuje pomoc lekarzy różnych specjalizacji, pomoc psychologa, zabiegi stomatologiczne, zabiegi pielęgniarskie, diagnostykę i badania laboratoryjne oraz możliwość konsultacji z pracownikiem socjalnym. Punkt poradnictwa dla osób w kryzysie bezdomności współpracuje ze wszystkimi instytucjami i organizacjami pozarządowymi.

Natomiast Stowarzyszenie Penitencjarne „Patronat” przy ul. Grochowskiej 259A prowadzi pralnię. Z jej usług nieodpłatnie mogą korzystać placówki dla osób bezdomnych posiadające umowę dotacyjną z m.st. Warszawą oraz indywidualne osoby bezdomne na podstawie skierowania z OPS lub punktu poradnictwa.

Miejski koordynator pomocy

Natomiast Warszawskie Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”, od ponad roku, pełni funkcję miejskiego koordynatora umieszczania osób w kryzysie bezdomności w placówkach. W momencie gdy Straż Miejska lub policja otrzymują zgłoszenie od mieszkańców miasta, że w przestrzeni publicznej przebywa osoba bezdomna, która może potrzebować pomocy, służby kontaktują się bezpośrednio z pracownikiem WCI. Pracownik ten rozpoznaje stan zdrowia osoby dotkniętej bezdomnością i kieruje służby do odpowiedniej placówki. Jak podkreślają miejscy specjaliści, znacznie skróciło to czas interwencji podejmowanych przez służby. Miejski koordynator utrzymuje również stały kontakt ze szpitalami oraz placówkami ochrony zdrowia. Wskazuje też miejsca noclegowe dla osób opuszczających szpitale lub mające trudności w poruszaniu się.

Stołeczny Mobilny Punkt Poradnictwa

Dodajmy też, że stołecznymi trasami na których najczęściej można spotkać osoby w kryzysie bezdomności, jeździ specjalny autobus miejski (MPP). Autobus zapewnia transport pomiędzy warszawskimi punktami pomocowymi zajmującymi się problemem bezdomności (ogrzewalnie, jadłodajnie, łaźnie, punkty medyczne, punkty poradnictwa). W zespole MPP pracują streetworkerzy bezdomności, a także psycholodzy i psychoterapeuci. Streetworkerzy mają za zadanie rozpoznać sytuację osób w kryzysie bezdomności, wzmacniać ich motywację do podejmowania działań aktywizujących oraz kierować osoby wymagające pomocy do odpowiednich placówek lub instytucji.

Więcej informacji, w tym na temat aktualnej trasy autobusu, czasu przejazdu, przystanków – można znaleźć na profilu Mobilnego Punktu Poradnictwa na Facebooku(otwiera się w nowej karcie).

Natomiast szczegóły dotyczące stołecznego systemu pomocy i zasad wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności dostępne są na stronie: wsparcie.um.warszawa.pl/kryzys-bezdomnosci(otwiera się w nowej karcie).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024