Woda opadowa, która nie jest odprowadzana do zieleni tworzy duże, utrudniające przejście kałuże błotne. Rozwiązaniem tego problemu może być stworzenie ogrodu deszczowego. Mieszkańcy również mogą włączyć się w prace przy osiedlowym zieleńcu.
W niedzielę, 19 listopada na terenie bezpośrednio przylegającym do garażu odbędą się warsztaty, podczas których zagospodarowana zostanie newralgiczna przestrzeń, na której często występują duże i uciążliwe kałuże. Prace nie tylko wpłyną na poprawę dojścia, ale także znacząco wpłyną na estetykę.
Dzięki współpracy Fundacji Sendzimira i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy – w ramach projektu „Warszawa chwyta wodę” – powstanie tam ogród deszczowy. Zmiany sprawią, że oczyszczona woda deszczowa popłynie w kierunku istniejącego zagłębienia w trawniku, zasili rośliny, a jednocześnie wyeliminuje podtopienia na nierozszczelnionym chodniku.
Ogród deszczowy pełniąc funkcję przyrodniczo-retencyjną rozwiąże istotne problemy nękające użytkowników domu. Podczas warsztatu, uczestnicy będą mogli także wysłuchać prelekcji o konieczności zwiększania retencji krajobrazowej w mieście w kontekście zmian klimatu. Warsztaty towarzyszące powstawaniu ogrodu deszczowego są bezpłatne i otwarte dla wszystkich, bez względu na wiek i doświadczenie. Uczestnicy powinni ze sobą zabrać wygodne ubranie robocze. Wszyscy otrzymają rękawiczki oraz niezbędne narzędzia i materiały.
Ogrodem deszczowym określa się nasadzenia roślin w gruncie bądź pojemniku, które usuwają zanieczyszczenia z przepływającej wody deszczowej zbieranej z powierzchni dróg, placów i dachów. Chociaż ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, sadzone są w nim szczególnie rośliny hydrofitowe. Ich korzenie bądź kłącza zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody. Ogrody deszczowe można tworzyć przy budynkach, a ich wykonanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu.
Komentarze (0)