Zarząd zieleni w Warszawie ogłosił przetarg na wykonanie 177 poidełek na ulicach miasta. Mają stanąć na ulicach jeszcze przed wakacjami.

Sieć miejskich źródełek zapewni mieszkańcom i turystom dostęp do bezpłatnej, czystej wody pitnej. Urządzenia zostaną zamontowane przez stołeczny zarząd zieleni na hydrantach podziemnych m.in. na pl. Zbawiciela, pl. Bankowym, pl. Unii Lubelskiej, placu na Rozdrożu, skrzyżowaniu ul. Dobrej i Tamka, na Bulwarze B. Grzymały-Siedleckiego oraz w okolicy Starego Miasta.

Pomysł zrealizowany zostanie w ramach budżetu partycypacyjnego. To efekt prawie 30 zwycięskich wniosków popartych w głosowaniu przez mieszkańców. Oprócz zamawianych 177 źródełek przetarg obejmuje opcję na postawienie dodatkowych 200.

Woda dla wszystkich

Według założeń do montażu poidełek mają zostać wykorzystane już istniejące hydranty podziemne. Na terenach, gdzie nie będzie to możliwe,  w celu zasilenia konstrukcji w wodę, zostaną wybudowane przyłącza wodociągowe.

– Poidełka zaprojektowane są w sposób umożliwiający korzystanie z nich zarówno przez dorosłych, dzieci i osoby starsze, jak również osoby z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach. Opcjonalnie będzie mogła pojawić się przy nich również miska, dzięki które pragnienie będą mogły ugasić także czworonogi – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

Dostarczaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wodę będzie można pić bezpośrednio z ujęcia, bez kontaktu z elementami zewnętrznymi, które mogłyby zostać zanieczyszczone. Strumień wody w założeniu ma być tak wyregulowany, żeby bez problemu można było napełnić pojemnik na wodę, np. butelkę lub bidon.

Poidełka mają stanąć na ulicach jeszcze przed wakacjami.

Warszawa liderem Europy

Stolica Polski nie chce być gorsza od Londynu, gdzie w tym roku rozpocznie się montaż ogólnodostępnych poidełek.

Kranówka dla wszystkich na ulicach Londynu

Dostęp do darmowej wody postuluje też w swoich rozporządzeniach Komisja Europejska.

Czytaj więcej

Skomentuj