Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

W wyścigu eco-bolidów wystartuje pięć polskich zespołów

W wyścigu eco-bolidów wystartuje pięć polskich zespołów
gj
15.05.2017, o godz. 6:19
czas czytania: około 2 minut
0

Pięć studenckich drużyn z Polski weźmie udział pod koniec maja Londynie w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon. Ich zadaniem będzie zbudowanie pojazdu, który pokona jak najdłuższy dystans na 1 litrze paliwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Shell Eco-marathon to jeden z najbardziej wymagających konkursów dla młodych inżynierów. Jego celem jest zainspirowanie studentów do poszukiwania nowych technologii w dziedzinie energetyki. Wydarzenie odbędzie się między 25 a 28 maja br. w ramach festiwalu innowacji energetycznych „Make the Future Live” organizowanego w Londynie.

W zawodach wystartują 172 zespoły z 27 krajów. Polska uczestniczy w wydarzeniu po raz 12. W tym roku polskie zespoły wystawią aż pięć pojazdów. Trzy w kategorii Prototype, w której konstruktorzy koncentrują się na jak największej efektywności zużycia paliwa, oraz dwa w kategorii UrbanConcept, gdzie ważne jest, aby pojazd był dostosowany do miejskich warunków oraz spełniał wymagania aut dopuszczonych do ruchu. Dla wszystkich polskich drużyn jest to kolejny już start w Shell Eco-marathon.

W kategorii Prototype zaprezentują się: zespół Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej; drużyna Elvic Team z Politechniki Lubelskiej oraz zespół Rotor, reprezentujący Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Zespoły startujące w kategorii UrbanConcept to SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej oraz Smart Power z Politechniki Śląskiej.

Drużyny przez ostatni rok pracowały nad swoimi bolidami – projektowały, budowały i testowały energooszczędność pojazdów. Podczas konkursu będą konkurować na specjalnie zbudowanym torze miejskim o długości 1,6 km, mieszczącym się w londyńskim Queen Elizabeth Olympic Park. Zwycięży drużyna, której pojazd może pokonać najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa, a w przypadku pojazdów elektrycznych – 1 kWh.

– Wyzwania stawiane przed uczestnikami zawodów wymagają innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów, a także kreatywności i umiejętności współpracy. Jest to wyjątkowo praktyczne doświadczenie, które wyposaża w umiejętności i wiedzę w zakresie zadań inżynieryjnych: projektowania, konstruowania oraz obsługi własnoręcznie stworzonego pojazdu. Shell Eco-marathon to również możliwość nawiązania nowych przyjaźni z rówieśnikami z całej Europy – tłumaczą członkowie zespołu Elvic Team z Politechniki Lubelskiej, który w konkursie uczestniczy od kilku lat.

W ubiegłorocznej edycji zawodów polscy uczestnicy odnieśli spory sukces. Zespół SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej zdobył 2. miejsce w kategorii UrbanConcept wśród pojazdów spalinowych zasilanych benzyną, zaś drużyna Smart Power Urban z Gliwic zajęła 2. miejsce w kategorii pojazdów zasilanych wodorem.

Odwiedzający festiwal Make the Future Live, oprócz śledzenia wyścigu Shell Eco-marathon, będą mieli również okazję przetestować innowacyjne rozwiązania, które mają posłużyć do kreowania lepszej przyszłości energetycznej dla całego świata.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023