W Zabrzu uruchomiono nowoczesną elektrociepłownię. Będzie dostarczać prąd i ciepło do ponad 70 tys. mieszkańców Zabrza i Bytomia. Inwestycja kosztowała 870 mln zł.

Otwarta w Zabrzu innowacyjna instalacja wielopaliwowa dała nowe życie jednej z najstarszych polskich elektrociepłowni, oddanej do użytku w 1897 r. Od XX w. funkcjonowała ona jako elektrociepłownia, a od 2011 r. stanowi część firmy Fortum. EC Zabrze ma stać się wizytówką polskiej energetyki.

O odmienności inwestycji stanowi przede wszystkim jej elastyczność paliwowa. Elektrociepłownia Zabrze będzie mogła być zasilana trzema różnymi paliwami – węglem, RDF, a także biomasą. Proporcja poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniana, w zależności od ich cen oraz dostępności, co zapewni instalacji bezpieczne funkcjonowanie przez następne kilkadziesiąt lat.

Po raz pierwszy w polskiej elektrociepłowni zostanie wykorzystany RDF. Jest to paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. O większe wykorzystanie paliwa wysokokalorycznego w elektrociepłowniach od wielu miesięcy apeluje branża odpadowa, która zmaga się z rosnąca górą odpadów tego typu. W zastosowanym w Zabrzu modelu RDF trafia do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu.

Piotr Woźny, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i pełnomocnik rządu ds. programu “Czyste powietrze” zwrócił uwagę na efekt poprawy jakości powietrza w Zabrzu i Bytomiu, związanej z otwarciem nowej elektrociepłowni.

– Ochrona środowiska i walka o czyste powietrze to wspólne zadanie współczesnego świata. Polska już podjęła to wyzwanie i działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Jako jedni z pierwszych podchodzimy do problemu smogu systemowo. Postawiliśmy diagnozę i mamy pakiet kompleksowych działań, które konsekwentnie realizujemy, a ciepło systemowe jest jednym ze skutecznych narzędzi, które promujemy.

Instalacja jest jedną z najważniejszych inwestycji Fortum na świecie. Dzięki zastosowanej w Zabrzu technologii emisja szkodliwych pyłów z elektrociepłowni zmniejszy się ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki – ponad 7-krotnie. Nowa elektrociepłownia zastąpi stare, wysłużone instalacje, działające do tej pory w Zabrzu i Bytomiu. Moc nowej instalacji wynosi 225 MW wsadu w paliwie (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW).

Zakładana roczna produkcja ciepła wynosi 730 GWh, prądu zaś 550 GWh.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. A o ile wzrośnie emisja metali ciężkich, alfabenzopirenu, furanu i dioksyn i innych rakotworczych związków? O tym autor artykułu nie wspomina…

Skomentuj