Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

W Zawierciu powstanie instalacja do produkcji paliwa z odpadów. Wartość inwestycji to 35 mln zł

W Zawierciu powstanie instalacja do produkcji paliwa z odpadów. Wartość inwestycji to 35 mln zł
MŁ/PAP
29.03.2023, o godz. 9:19
czas czytania: około 3 minut
0

Fortum rozpoczyna w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów. Do produkcji paliwa alternatywnego zostaną wykorzystane odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania i recyklingu – podała firma we wtorkowym komunikacie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Wartość inwestycji to 35 mln zł. Wytwarzane w Zawierciu tzw. paliwo alternatywne RDF (refuse-derived fuel) trafi do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, umożliwiającej jego współspalanie.

Zakład, który ma już ostateczną decyzję środowiskową i prawomocne pozwolenie na budowę, będzie zautomatyzowany i zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu. Będzie uzupełnieniem systemu gospodarki odpadami na terenie miasta i gminy Zawiercie.

Domkniecie obiegu

– Nowoczesna i bezpieczna instalacja, którą zbudujemy w Zawierciu, we współpracy z ZGK i miastem, to nie tylko dopełnienie gospodarki obiegu zamkniętego, w której odpady nienadające się do recyklingu wykorzystujemy do produkcji ciepła i prądu, ale przede wszystkim ważny element systemu odpadowego Zawiercia. Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska – my wiemy jak je dobrze wykorzystać – zapewnił, cytowany w informacji, prezes Forum w Polsce Piotr Górnik.

Harmonogram inwestycji

Harmonogram inwestycji zakłada uruchomienie zakładu w IV kw. br. i realizację pierwszych dostaw paliwa dla Elektrociepłowni Zabrze jeszcze w 2023 r. Wydajność instalacji ma sięgnąć ok. 100 tys. ton odpadów rocznie.

Wsparcie rozwoju systemu odpadowego Zawiercia

– Ta inwestycja to nie tylko szansa na niwelowanie kosztów związanych z odpadami, które są coraz wyższe. To także nowe miejsca pracy w Zawierciu. Firma poinformowała, że w samym zakładzie zatrudnienie znajdzie 20 osób, a dodatkowo zakład będzie generował potrzeby logistyczne, które zapewnią kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy – wskazał prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

– Każdego roku powstaje u nas kilkadziesiąt tysięcy ton odpadów, które nie nadają się do recyklingu, ale jednocześnie mają w sobie tyle wartości kalorycznej, że prawdziwym grzechem jest wywozić je na składowisko. I to właśnie te odpady będą naszym wkładem w paliwo RDF. O tyle mniej odpadów trafi na składowisko – dodał prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu Jarosław Mazur.

Jak zaznaczył we wtorek koncern Fortum, powstający w Zawierciu zakład jest szansą na wsparcie rozwoju systemu odpadowego tego miasta, zgodnie z priorytetami i zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. To również odpowiedź na rosnące ceny zagospodarowania odpadów oraz ceny węgla i wyzwania związane z jego dostępnością, szczególnie w obszarze ciepłownictwa, w Polsce.

Ciepło i energia z odpadów

Fortum, który w poprzednich latach analizował budowę takiej instalacji w Częstochowie przekonuje, że produkcja paliwa z odpadów do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej to skuteczne wyjście naprzeciw lokalnym wyzwaniom związanym ze składowaniem odpadów. W nowym zakładzie w Zawierciu do wytwarzania paliwa wykorzystywane będą odpady z tzw. frakcji resztkowej.

W jej skład wchodzą odpady będące pozostałością po sortowaniu i nienadające się do recyklingu. Z tej frakcji można wyprodukować tzw. paliwo alternatywne RDF, które będzie wykorzystywane do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wielopaliwowej elektrociepłowni w Zabrzu, która ma możliwość współspalania takiego paliwa.

Dawna zabrzańska elektrociepłownia stała się częścią Fortum w 2011 r. W 2015 r. firma zdecydowała o budowie nowej elektrociepłowni. Prace rozpoczęły się w maju 2016 r. Zakończona w 2018 r. budowa kosztowała ok. 870 mln zł. Instalacja dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i sąsiednim Bytomiu, zastępując wysłużone instalacje, działające wcześniej w tych miastach.

Zastosowane źródło kogeneracyjne o mocy 225 MW w paliwie pozwala utrzymać sprawność całego układu na poziomie ponad 90 proc. W sezonie grzewczym elektrociepłownia 2019-20 wyprodukowała dla mieszkańców Bytomia i Zabrza blisko 1,7 mln gigadżuli ciepła oraz – w kogeneracji – ponad 216,7 tys. megawatogodzin energii elektrycznej.

Innowacyjność zabrzańskiej elektrociepłowni wynika przede wszystkim z elastyczności paliwowej. Może być ona zasilana trzema paliwami – węglem, RDF oraz biomasą. Proporcja rodzajów paliw może być zmieniana, w zależności od cen i dostępności.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024