Blisko 130 mln zł wyda Urząd Morski w Słupsku na ratowanie wojskowego poligonu w Wicku Morskim koło Ustki. Projekt jest w 85 proc. finansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Urząd Morski w Słupsku podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Szczecinie umowę na dofinansowanie projektu.  – Tym razem w obronie poligonu stanie ministerstwo środowiska. Ta walka pochłonie 129 milionów złotych. 109 milionów to dofinansowanie unijne. Pozostałą część sfinansuje  nasz resort – mówi Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. – Projekt zakłada ratowanie poligonu na czterech odcinkach o łącznej długości ponad  czterech i pół kilometra – wyjaśnia Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. – Każdego roku morze zabiera z poligonu pas szerokości piętnastu metrów. Fale pochłonęły już strzelnicę, kilka budynków i drogi. Sztormy doprowadziły m.in. do zniszczenia kilku dróg technicznych i asfaltowej szosy na wysokości dowództwa poligonu. Z powodu erozji wydm trzeba było rozebrać jeden z wojskowych budynków.  Umocnienie brzegu będzie polegało na budowie czterech wałów przeciwsztormowych o wysokości 4-5 metrów, które będą zabezpieczać plażę, wydmy i las przed zniszczeniem. Prace obejmą łącznie 4,5 km linii brzegowej poligonu, z czego 1 tys. 300 m znajduje się na terenie woj. pomorskiego, zaś 3 tys. 200 m na terenie woj. zachodniopomorskiego.
 
Ratowanie poligonu opłaci się nie tylko armii ale także budżetowi państwa. Każdego roku na nadmorskim poligonie sił powietrznych ćwiczą armie wielu państwa NATO. Choć wojsko nie zdradza ile kosztuje wynajęcie poligonu na czas ćwiczeń, nieoficjalnie wiadomo, że rocznie poligon zarabia nawet kilkanaście milionów złotych.
 
Ochrona brzegu morskiego na terenie Centralnego Poligonu Sil Powietrynzch to trzecia tego typu inwestycja Urzędu Morskiego w Słupsku wsparta unijnymi środkami z POIiŚ. Od października 2010 r. podobne prace o wartości 54,6 mln zł prowadzone są przez konsorcjum czterech firm, z liderem spółką Moebius Bau Polska ze Szczecina, na 3 km plaży w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie).
 
W tym roku polsko-hiszpańskie konsorcjum spółek Budimex SA z Polski i Ferrovial Agroman SA powinno rozpocząć umacnianie 8 km brzegu na wschód od portu Darłowo. Ta inwestycja ma być wykonana za 78,5 mln zł.

źródło: wfos.szczecin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj