Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Walka z nielegalnym transportem odpadów oraz współpraca na rzecz ochrony ekosystemu Odry to tematyka polsko-niemieckich konsultacji

Walka z nielegalnym transportem odpadów oraz współpraca na rzecz ochrony ekosystemu Odry to tematyka polsko-niemieckich konsultacji
03.07.2024, o godz. 14:26
czas czytania: około 3 minut
0

Dwustronna współpraca na rzecz ochrony środowiska i ekosystemu rzeki Odry oraz walka z nielegalnym transportem odpadów to tylko niektóre tematy rozmowy minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z niemiecką minister środowiska Steffi Lemke. Spotkanie odbyło się w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Spotkanie było elementem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz Kanclerza RFN Olafa Scholza. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest w stałym dialogu z niemieckim odpowiednikiem. Współpraca polsko-niemiecka w zakresie klimatu, energii i środowiska zyskuje na znaczeniu. W obliczu politycznych zawirowań we Francji wychodzi na pierwszy plan w Unii Europejskiej. Wspólnie bierzemy odpowiedzialność za wyzwania, przed którymi stoi dzisiaj Unia – czytamy w komunikacie MKIŚ.

Podczas spotkania dyskutowano o wspólnych priorytetach w kwestii środowiska i obszarach, gdzie Polska i Niemcy mogą rozwijać współpracę bilateralną. Kontynuowano dialog w sprawie rozwiązania problemu nielegalnego przemieszczania odpadów. Ważnym elementem rozmów była współpraca wokół Odry – zarówno odbudowy jej ekosystemu, jak i projektu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry po stronie polskiej.

Podczas kolejnego bilateralnego spotkania poruszono tematykę:

  • współpracy przy odbudowie ekosystemu Odry po katastrofie z 2022 r.,
  • potrzeby współpracy na rzecz poszukiwania nowych środków na ochronę i poprawę stanu wód śródlądowych w Europie w przyszłej perspektywie finansowej,
  • wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania dialogu z młodzieżą, postanowiono o wznowieniu współpracy Młodzieżowych Rad Klimatycznych.

– Wiele nas łączy, tę dobrą energię będę przekładać na skalę europejską. W obliczu zawirowań we Francji współpraca Polski i Niemiec wychodzi na pierwszy plan w Unii Europejskiej – podsumowała ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska.

Transgraniczna ochrona przyrody i współpraca w zakresie ekosystemu Odry

Polska na bieżąco monitoruje poziom zagrożenia i zanieczyszczeń w Odrze – nie rzadziej niż raz na tydzień międzyresortowy zespół ds. rzeki Odry analizuje sytuację i podejmuje odpowiednie działania antykryzysowe. Jak zapewnia MKiŚ rząd podejmuje także systemowe działania, mające na celu usunięcie pierwotnych przyczyn katastrofy Odry w 2022 r. Obejmują one rozwiązania legislacyjne, ale też środki techniczne związane z odsalaniem.

W ostatnich miesiącach bieżąca transgraniczna wymiana informacji uległa znacznej poprawie – co tydzień raporty o aktualnej sytuacji przesyłane są stronie niemieckiej, z kolei strona polska otrzymuje cotygodniowe raporty z kraju związkowego Brandenburgia.

– Bardzo cieszy mnie inauguracja prac polsko-niemieckiej grupy eksperckiej ds. ochrony Odry, której pierwsze spotkanie odbyło się 12 czerwca. Wierzę, że przyczyni się ono do jeszcze efektywniejszej wymiany informacji i dobrych praktyk sprzyjających poprawie stanu Odry – zaznaczyła ministra Paulina Hennig-Kloska.

Walka z nielegalnym przemieszczaniem odpadów

Obie strony podjęły także dyskusję w celu znalezienia rozwiązań mających na celu zapobieganie nielegalnemu przemieszczaniu odpadów.

Strona polska z zadowoleniem przyjęła planowane utworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy ekspertami zajmującymi się problematyką nielegalnego przemieszczania odpadów pomiędzy Niemcami a Polską. Zacieśnienie współpracy w tym obszarze z pewnością przyczyni się do skuteczniejszej walki z nielegalnym transportem odpadów w przyszłości. Ministra Paulina Hennig-Kloska podkreśliła też polską wolę wypracowania rozwiązania akceptowalnego dla obu stron.

Polsko-niemiecka współpraca w zakresie zielonej transformacji

W ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych odbyło się również spotkanie z wicekanclerzem, ministrem gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robertem Habeckiem, w którym uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Tematem rozmów była m.in. współpraca dot. zielonej transformacji i odnawialnych źródeł energii.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024