1 / 4

Malezyjscy architekci, Jethro Koi Lik Wai i Quah Zheng Wei, stworzyli bardzo ciekawy projekt, który zdobył wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu na najlepszy wieżowiec, organizowanego przez magazyn „eVolo”.

Wyróżniony przez redakcję projekt, którego nazwę można przetłumaczyć jako „Wapienne Wieżowce”, to wyraz sprzeciwiania się ludzkiej skłonności do eksploatacji wapiennych skał, w wyniku czego coraz rzadziej można je napotkać w Chinach czy Wietnamie. Wapień, z którego zbudowane są charakterystyczne formacje skalne służy nie tylko jako materiał budowlany, kruszywo stosowane do budowy dróg, ale także np. jako pigment i wypełniacz w takich produktach, jak farby i pasty do zębów. Surowiec znajduje również szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym. Pozyskiwanie przez przemysł wapnia ze skał prowadzi nie tylko do niszczenia pomników przyrody, ale także zwiększa ryzyko katastrof naturalnych, ponieważ wapienne skały chronią przed powodziami czy osunięciami ziemi.

Nowoczesne budynki, tzw. Wapienne Wieżowce, mają być wkomponowane w takie właśnie unikalne dla wschodnioazjatyckiego krajobrazu wzgórza. Najpierw zostaną one odpowiednio wydrążone i wzmocnione specjalną stalową konstrukcją, która ma zapobiec erozji skał, a jednocześnie będzie stanowić łącznik między naturą a wkomponowaną w nią nowoczesną architekturą, wyróżniającą się fasetowaną, szklaną powierzchnią. W ten sposób powstaną osadzone w naturalnych pejzażach luksusowe powierzchnie mieszkalne, biurowe czy hotelowe.

[poll id=”12″]

0351-20351-1

Fot. www.evolo.us

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj