Dziś na dziedzińcu stołecznego Ratusza zaświeci prawdziwa ekologiczna choinka ze światłem zasilanym przez system rowerowy. Akcja ma zainspirować warszawiaków do szczególnego zwrócenia uwagi na sprawy klimatu przed świętami.

Choinka w doniczce będzie ozdobiona ekologicznymi, naturalnymi ozdobami przygotowanymi przez uczniów oraz energooszczędnym oświetleniem LED. Dzięki systemowi rowerowemu, przetwornicy oraz akumulatora uczestnicy konferencji pedałując na rowerze rozświetlą choinkę.

– Akcję choinkową zaczynamy jeszcze sporo przed świętami, kiedy większość z nas zaczyna dopiero myśleć o prezentach. Chcemy zachęcić do mniej konsumpcyjnego podejścia do tych wyjątkowych dni w roku. To również symboliczne zobrazowanie tego ile możemy zdziałać własną energią – mówi dyrektor stołecznego Biura Infrastruktury Leszek Drogosz. – Tą akcją chcemy zainspirować warszawiaków do szczególnego zwrócenia uwagi na sprawy klimatu przed świętami. Jest to okres wzmożonej i często zbytecznej konsumpcji. A wydajemy coraz więcej – prognozy TNS OBOP wskazują, że w tym roku wydatki Polaków na Święta wzrosną co najmniej o 5% w stosunku do roku ubiegłego.

Wydarzenie inauguruje kampanię „Zadbaj o klimat” Fundacji Arka. „Zadbaj o klimat” jest przedsięwzięciem, w którym do edukacji ekologicznej wykorzystywane są niekonwencjonalne metody i techniki pracy. Jego celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie zmian klimatycznych i możliwości oszczędzania energii.

– Chcemy edukować dzieci i młodzież poprzez zabawę, poprzez wspólną realizację zaplanowanych gier i instalacji przestrzennych. Ekologia dla odbiorców tych działań nie ma być nudną lekcją, ale ciekawym, emocjonującym wydarzeniem, w którym chętnie biorą udział – mówi prezes Fundacji Wojciech Owczarz. W ramach kampanii przygotowane będą pokazy Choinki z klimatem w Bielsku-Białej i Warszawie, akcje edukacyjne Kino bez prądu w 15 miastach wojewódzkich, pokazy puzzli, gier i krzyżówek przestrzennych w 20 miastach, a także szereg wystaw, happeningów, konkursów.

źródło: um.warszawa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj