W Warszawie po raz kolejny ruszyła akcja czipowania psów i kotów, którą prowadzi stołeczne Biuro Ochrony Środowiska. Zaplanowane jest oznakowanie prawie 15 tysięcy zwierząt.

Czipowanie to skuteczna metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela czworonoga. W chwili jego znalezienia, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu i powiadomić go o odnalezieniu zwierzęcia.
 
Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na  szyi lub między łopatkami. Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Do 15 grudnia 2011 r. właściciele psów i kotów, którzy mieszkają w Warszawie mogą skorzystać z bezpłatnego zaczipowania psa/kota, w jednej ze 100 wybranych lecznic weterynaryjnych, rozmieszczonych we wszystkich dzielnicach Warszawy. Koszt zabiegu pokrywa Urząd m.st. Warszawy.

Warunkiem bezpłatnego oznakowania psa/kota jest:
– wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa/kota,
– okazanie dowodu tożsamości,
– okazanie książeczki szczepień psa/kota, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia,

Dodatkowo w przypadku psów niezbędne jest okazanie aktualnego świadectwa szczepienia psa przeciwko wściekliźnie.

Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje potwierdzenie elektronicznego oznakowania psa/kota, a dane dotyczące zwierzęcia i jego  właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej  Bazy Danych  Safe-Animal.

źródło: um.warszawa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj