Na terenie Podzamcza (Skwer im. I Dywizji Pancernej w Warszawie) rozpoczyna się budowa fontanny multimedialnej “światło – woda – dźwięk”.

Realizacja parku fontann rozpoczęła się od rozbiórki starej niecki fontanny, a zakończy się (w zależności od warunków atmosferycznych) na przełomie IV kwartału 2010 r. i I kw. 2011 r.

Inwestycja jest realizowana w oparciu o koncepcję firmy „FORMA” Studio Architektury Sp. z o.o. Projekt modernizacji Podzamcza zakłada uporządkowanie tego niemal 5 ha zieleńca, poprzez czytelny jego podział na:
• część południową stanowiącą przestrzeń parkową zlokalizowaną przy ul. Boleść z dużą ilością drzew, krzewów, zieleni niskiej, ław i ławek oraz z fontanną suchą dla dzieci tzw. pluskowisko;
• część centralna z przebudowaną fontanną o powierzchni ponad 2 200 m2 oraz fontanną liniową o długości ponad 120 m tzw. organami wodnymi;
• część północną stanowiącą błonia z odsłoniętymi widokami na panoramę Starego Miasta.

W związku z prowadzoną inwestycją planuje się wykonanie nowych nasadzeń 17 sztuk jabłoni, 3 sztuk klonów o obwodzie pnia do 90 cm i wysokości do 9 m, 270 sztuk grabów oraz 770 m2 bylin. Spośród 196 drzew rosnących na skwerze wycięto 11 – z północnej części skweru.

W ramach projektu zostaną wymienione wszystkie nawierzchnie utwardzone wraz z nawierzchnią ul. Rybaki. W miejsce asfaltu i płyt betonowych wprowadzona zostanie uszlachetniona kostka oraz nawierzchnie alejek z mieszanki Hanse Granda.

Całość kompozycji parkowej spinać będzie oświetlenie parkowe, iluminacja muru klasztornego, podświetlenie wybranych drzew w części parkowej oraz duża ilość ław zlokalizowanych w alejkach pod koronami drzew oraz ławek w pozostałej części skweru.

Główną atrakcją modernizowanego Podzamcza będą zaprojektowane fontanny. Rozbiórce ulegnie istniejąca fontanna o całkowicie wyeksploatowanej niecce i urządzeniach technicznych, która zużywa ogromne ilości wody ze względu na przepuszczalność zerodowanych warstw izolacyjnych starej niecki oraz brak systemu zamkniętego przepływu wody. Nowa fontanna wraz z fontanną liniową dzięki specjalnym, nowoczesnym systemom dysz dawać będzie nieskończone możliwości tworzenia obrazów i kompozycji wodnych w czasie dnia, wzbogaconych dodatkowo kolorowym światłem wieczorami. Fontanny te będą również uczestniczyć w pokazach multimedialnych światło-woda-dźwięk.

Koncerty fontann planowane są jako 30 minutowe pokazy sobotnie po zmierzchu. Do koncertów wykorzystana zostanie głównie muzyka klasyczna, często w nowej, współczesnej odsłonie. Na fontannie głównej zamieszczone zostaną dysze tworzące ekran wodny, na którym wyświetlane będą 5-minutowe filmy o Warszawie oraz obrazy Warszawy historycznej oraz Warszawy współczesnej.

Wykonawcą generalnym budowy fontann jest konsorcjum firm: Mostostal Warszawa S.A., WATERSYSTEM Sp. z o.o. i OASE GmbH. Wykonawcą generalnym modernizacji skweru jest konsorcjum złożone z firm: ADROG oraz PLENERIA. Inwestycję koordynuje stołeczny Zarząd Terenów Publicznych. Koszt wykonania parku fontann wyniesie 11 461 442 zł, z czego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pokryje wartość robót za 4 500 000 zł jako sponsor generalny inwestycji.

źródło: um.warszawa.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj