Aby ułatwić warszawiakom złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stołeczny ratusz przygotował specjalny internetowy kreator deklaracji. Narzędzie pozwoli złożyć dokument bez wychodzenia z domu.

W najbliższy czwartek 10 lutego mija ostateczny termin na złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. “Co ważne, obowiązek ten dotyczy mieszkańców zabudowy jednorodzinnej. Dla zabudowy wielolokalowej dokument powinna złożyć spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa” – zaznaczył ratusz.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy potrafią sobie poradzić z prawidłowym wypełnieniem deklaracji. Dla nich miejskie Biuro Cyfryzacji Miasta przygotowało we współpracy z Biurem Gospodarki Odpadami specjalny kreator online. To narzędzie, dzięki któremu całą czynność można wykonać bez wychodzenia z domu i w dogodnym terminie.

Przydatne narzędzie

Kreator deklaracji można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 w sekcji “Wszystko o odpadach”. “Nowe rozwiązanie daje mieszkańcom kolejną możliwość na złożenie dokumentu. Nadal można to zrobić: składając deklarację osobiście w Wydziale Obsługi Mieszkańców urzędu dzielnicy, przy pomocy platformy ePUAP albo przesyłając listem do urzędu dzielnicy” – przekazał ratusz.

Internetowe narzędzie w prosty sposób wyliczy odpowiednią kwotę za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla wskazanych nieruchomości.

Stawki za odbiór odpadów

Uchwałę ws. nowej metody opłat za śmieci Rada Warszawy przyjęła w połowie grudnia, zaraz po tym, jak Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała poprzednie przepisy zakładające powiązanie opłat za śmieci z metrażem mieszkania.

Od stycznia tego roku warszawiacy w budynkach wielorodzinnych miesięcznie będą płacić za wywóz segregowanych śmieci 85 złotych od mieszkania. Stawka za dom jednorodzinny wynosi 107 zł i może zostać zmniejszona o 9 zł w przypadku, gdy bioodpady są kompostowane w przydomowym kompostowniku. Kwoty są wyższe od opłaty, która obowiązywała od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r. – wtedy wynosiła ona odpowiednio 65 oraz 94 zł. Jednocześnie jest to już trzecia zmiana przepisów dotyczących opłat za wywóz śmieci w ciągu ostatnich dwóch lat – nie licząc systemu, który nie zdążył wejść w życie.

Dla mieszkańców, którzy – wbrew obowiązkowi – nie będą segregować odpadów lub będą to robić nieprawidłowo, opłata naliczana będzie w podwójnej wysokości.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Stołeczni radni ustalili o stycznia 2022r opłatę od mieszkania bez względu na ilość zamieszkujących je osób w wys.85 zł !!!!!!!!! Wokół tej nowej ustawy w dalszym ciągu trwa zmowa milczenia,mimo jej totalnej niesprawiedliwości !!!!!!!! Duże rodziny siedzą cicho,gdy niezamożni ,starzy i chorzy single sponsorują im opłaty za śmieci!!!!!!!Hańba wam,warszawscy radni!!! Pamiętajcie , zło uczynione słabszym ,którzy nie potrafią się bronić stanie wam jeszcze kością w gardle!!!!!

Skomentuj