Reklama

envicon 2023 ad1a

Warszawa: internetowy kreator pomoże wyliczyć nowe stawki opłat za śmieci

Warszawa: internetowy kreator pomoże wyliczyć nowe stawki opłat za śmieci
PAP/jw
08.02.2022, o godz. 10:36
czas czytania: około 2 minut
1

Aby ułatwić warszawiakom złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stołeczny ratusz przygotował specjalny internetowy kreator deklaracji. Narzędzie pozwoli złożyć dokument bez wychodzenia z domu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W najbliższy czwartek 10 lutego mija ostateczny termin na złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. “Co ważne, obowiązek ten dotyczy mieszkańców zabudowy jednorodzinnej. Dla zabudowy wielolokalowej dokument powinna złożyć spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa” – zaznaczył ratusz.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy potrafią sobie poradzić z prawidłowym wypełnieniem deklaracji. Dla nich miejskie Biuro Cyfryzacji Miasta przygotowało we współpracy z Biurem Gospodarki Odpadami specjalny kreator online. To narzędzie, dzięki któremu całą czynność można wykonać bez wychodzenia z domu i w dogodnym terminie.

Przydatne narzędzie

Kreator deklaracji można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 w sekcji “Wszystko o odpadach”. “Nowe rozwiązanie daje mieszkańcom kolejną możliwość na złożenie dokumentu. Nadal można to zrobić: składając deklarację osobiście w Wydziale Obsługi Mieszkańców urzędu dzielnicy, przy pomocy platformy ePUAP albo przesyłając listem do urzędu dzielnicy” – przekazał ratusz.

Internetowe narzędzie w prosty sposób wyliczy odpowiednią kwotę za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla wskazanych nieruchomości.

Stawki za odbiór odpadów

Uchwałę ws. nowej metody opłat za śmieci Rada Warszawy przyjęła w połowie grudnia, zaraz po tym, jak Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała poprzednie przepisy zakładające powiązanie opłat za śmieci z metrażem mieszkania.

Od stycznia tego roku warszawiacy w budynkach wielorodzinnych miesięcznie będą płacić za wywóz segregowanych śmieci 85 złotych od mieszkania. Stawka za dom jednorodzinny wynosi 107 zł i może zostać zmniejszona o 9 zł w przypadku, gdy bioodpady są kompostowane w przydomowym kompostowniku. Kwoty są wyższe od opłaty, która obowiązywała od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r. – wtedy wynosiła ona odpowiednio 65 oraz 94 zł. Jednocześnie jest to już trzecia zmiana przepisów dotyczących opłat za wywóz śmieci w ciągu ostatnich dwóch lat – nie licząc systemu, który nie zdążył wejść w życie.

Dla mieszkańców, którzy – wbrew obowiązkowi – nie będą segregować odpadów lub będą to robić nieprawidłowo, opłata naliczana będzie w podwójnej wysokości.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


efdwa

Komentarz #168214 dodany 2022-02-08 17:19:13

. . . . . .


M

Komentarz #168297 dodany 2022-02-10 16:38:19

Stołeczni radni ustalili o stycznia 2022r opłatę od mieszkania bez względu na ilość zamieszkujących je osób w wys.85 zł !!!!!!!!! Wokół tej nowej ustawy w dalszym ciągu trwa zmowa milczenia,mimo jej totalnej niesprawiedliwości !!!!!!!! Duże rodziny siedzą cicho,gdy niezamożni ,starzy i chorzy single sponsorują im opłaty za śmieci!!!!!!!Hańba wam,warszawscy radni!!! Pamiętajcie , zło uczynione słabszym ,którzy nie potrafią się bronić stanie wam jeszcze kością w gardle!!!!!

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023