Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Warszawa. Kolejne odkrycie na placu Defilad – posadzka przedwojennej kamienicy

Warszawa. Kolejne odkrycie na placu Defilad – posadzka przedwojennej kamienicy
pap/jw
29.11.2023, o godz. 8:56
czas czytania: około 2 minut
0

Na budowie placu Centralnego (część placu Defilad) odkopaliśmy niedawno posadzkę jednej z kamienic, które stały w tym miejscu przed wojną – poinformował Zarząd Dróg Miejskich. W lecie robotnicy odkryli tam bruk i tory na starych, zasypanych ulicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Drogowcy przekazali, że to jedno z wielu znalezisk dokonanych w trakcie prac. – Inwestycja od początku ma nadzór archeologów, współpracujemy też z konserwatorem zabytków. Kilka dni temu rozstrzygnęliśmy przetarg na dodatkowe badania odsłoniętych reliktów – dodali.

Latem podczas prac pod powierzchnią placu Defilad robotnicy odkryli elementy infrastruktury ulicy Wielkiej i Złotej.

Unikalne odkrycia

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wyjaśnił, że w trakcie prac odkryto unikalne fragmenty bruku i dawnej zabudowy.

– Spodziewaliśmy się, że te fragmenty tam są. Natomiast zaskoczeniem jest to, że są one stosunkowo głęboko, czyli powyżej 2 m obecnego poziomu gruntu, a więc te wszystkie relikty zostały pokryte kolejnymi warstwami nasypu. Jesteśmy dopiero na początku badań, dołożę wszelkich starań by były one pieczołowicie i dokładnie prowadzone i żeby jak najwięcej dowiedzieć się o przeszłości tego miejsca – dodał.

Otoczenie placu Defilad

Pałac Kultury i Nauki i jego otoczenie powstały na terenie 50 ha pomiędzy Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Świętokrzyską i Emilii Plater. W tym celu w latach 50. XX w. zlikwidowano liczne ulice i pozostałości 80 kamienic. W części przeznaczonej na plac budowy znajdują się fragmenty ul. Chmielnej, Złotej, Siennej, Śliskiej, Pańskiej, Zielnej oraz część Marszałkowskiej. W trakcie budowy Pałacu w całości zniknęła ulica Wielka, biegnąca równolegle do Marszałkowskiej.

Na przełomie XIX i XX wieku teren obecnego placu Defilad wypełniały wysokie secesyjne kamienice. Znajdowało się na nim około 180 budynków mieszkalnych.

Już po zakończeniu dokumentacji, docelowy układ chodników i zieleni na placu odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków z 1939 r.

Posadzka placu – zaprojektowana przez architektów z pracowni A-A Collective – zostanie ułożona z sześciu rodzajów kamieni. Obrysy dawnych kamienic powstaną z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024