W stolicy trwa koszenie przyulicznych i parkowych trawników podlegających Zarządowi Oczyszczania Miasta.

Do przystrzyżenia jest ok.1400 ha trawników w sześciu parkach oraz wzdłuż tych ulic, którymi kursuje komunikacja miejska. Koszenie jest zabiegiem ważnym nie tylko ze względu na estetykę przestrzeni miejskiej. To także element dbania o bezpieczeństwo użytkowników dróg, nie dopuszcza bowiem do rozrostu chwastów, które rosną szybciej niż trawa i mogą ograniczać kierowcom widoczność. Ponadto przycinanie trawników ma zbawienne działanie na alergików, nie dopuszcza bowiem do kwitnienia traw. I wreszcie ma też znaczenie ogrodnicze – dzięki koszeniu trawa wzmacnia się, rozkrzewia, i zagęszcza.

Prace prowadzone są przez firmy, które na zlecenie ZOM zajmują się pielęgnacją zieleni miejskiej. Do prac na szerokich trawnikach oraz parkowych polanach używane są kosiarki ciągnikowe. Tam gdzie rosną drzewa i na skarpach stosuje się samobieżne kosiarki spalinowe. Następnie trawa jest grabiona i utylizowana. Prace realizuje 6 firm pielęgnujących na zlecenie ZOM zieleń przy ulicach i w parkach.

Na koszenie traw w tym roku ZOM wyda ok. 6 mln 300 tys. zł, cięcie przyulicznych trawników powtórzone będzie jeszcze kilka razy.

źródło: zom.waw.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj