Obniżenie temperatury w przedszkolach i szkołach oraz urzędach miejskich, ograniczenie podświetlania budowli i iluminacji świątecznej – takie oszczędności rozważa zarząd miasta stołecznego – przekazał w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski zapowiedział w Wirtualnej Polsce, że w związku z lawinowo rosnącymi cenami energii zarząd stolicy przygotowuje program oszczędnościowy. “Przygotowujemy zalecenia dla wszystkich jednostek miejskich żeby oszczędzać energię. Zastanawiamy się nad tym, żeby choćby o jeden, albo o dwa stopnie mniej grzać w szkołach, czy przedszkolach, czy wszystkich urzędach miejskich” – powiedział.

Władze miasta rozważają ograniczenie iluminacji stołecznych budowli. “Zastanawiamy się nad kwestiami iluminacji budynków, nad ograniczeniem iluminacji świątecznych, jeżeli chodzi o godziny, bo niestety mamy podpisaną umowę na wiele lat w przód” – wyjaśnił.

Strategia będzie ogłoszona niebawem

Prezydent zaznaczył, że władze Warszawy podejmują również działania długoterminowe, które mają skutkować obniżeniem zużycia energii elektrycznej. “Już od ponad roku wymieniamy wszystkie latarnie, na latarnie ledowe, (…) montujemy panele fotowoltaiczne na wszystkich budynkach użyteczności publicznej i przygotowujemy cały szereg innych działań dotyczących choćby ograniczania poboru energii w komunikacji miejskiej, przechodzenia na autobusy zeroemisyjne, niskoemisyjne, albo wodorowe. Cała ta strategia będzie ogłoszona w najbliższych tygodniach” – oznajmił.

Zapytany o ewentualne podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, Trzaskowski zapewnił: “Na razie nie przewiduje żadnych podwyżek, ale analizujemy sytuację na bieżąco”.

Poinformował, że np. Warszawskie Metro płaci obecnie za energię 75 mln zł, a w przyszłym roku ma to być 210 mln zł.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj