Warszawa: Urzędnicy wprowadzają drugi standard stołecznej Karty Praw Drzew

Warszawa: Urzędnicy wprowadzają drugi standard stołecznej Karty Praw Drzew
MŁ/PAP
16.12.2021, o godz. 9:02
czas czytania: około 2 minut
0

Zarządzeniem prezydenta m.st Warszawy przyjęto drugi z siedmiu standardów warszawskiej Karty Praw Drzew. Zarówno zasady przeglądów jak i analiza dendrologiczna będą obowiązywać wszystkie jednostki miejskie. Karta to uzupełnienie oraz uaktualnienie obecnie obowiązujących standardów kształcenia zieleni - czytamy w komunikacie stołecznego ratusza.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“Warszawa stawia kolejne kroki w celu ochrony warszawskiej zieleni, co jest szczególnie ważne w dobie kryzysu klimatycznego” – powiedziała dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy, Magdalena Młochowska. Twierdzi też, że “Karta i towarzyszące jej standardy tworzą nową jakość zarządzania miejską zielenią”.

Zieleń priorytetowa

Dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy podkreśliła, że “odpowiednie przeprowadzenie przeglądów i analiz drzew będzie wymagać wspólnego wysiłku miejskich jednostek i dzielnic”. “Wszystko po to, aby chronić drzewa i zapewnić mieszkańcom zieloną, bezpieczną przestrzeń wysokiej jakości. To jeden z naszych priorytetów” – zaznaczyła Młochowska.

Standardy Karty Praw Drzew – założenia

Standardy Karty Praw Drzew mają za zadanie podkreślić istotną rolę drzew w przestrzeni miejskiej, a także potrzebę ich ochrony. Zawierają zasady pielęgnacji, poprawę warunków życia drzew oraz precyzują warunki ochrony w trakcie realizacji procesów inwestycyjnych. Dotyczą także kontroli stanu zdrowotnego drzew.

Dokumenty obejmują zasady tworzenia i pielęgnacji zieleni niskiej, które są dostosowane do zmian klimatycznych. We wrześniu 2021 roku Warszawa przyjęła pierwszy standard – informowania o wycinkach drzew. Drugi wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Opinię na temat standardów wyraziła również zastępczyni dyrektora Zarządu Zieleni m.st Warszawy Kamila Nowocin. Stwierdziła, że ujednolicają zasady monitoringu i pielęgnacji drzew. Zaznaczyła, że to Zarząd Zieleni je wypracował i stosuje od lat. “To efekt współpracy zespołu naszych specjalistów z Biurem Ochrony Środowiska, a także z cenionymi ekspertami z różnych dziedzin nauki” – podkreśliła Nowocin.

W oparciu o wiedzę naukową i obserwacje

Dokument został napisany, “nie tylko w oparciu o wiedzę naukową, ale także na podstawie wieloletnich obserwacji natury i reakcji drzew na różne czynniki stresowe i zabiegi”. “Dzięki odpowiednim standardom drzewa będą miały zapewnioną należytą ochronę i opiekę” – podkreśliła zastępczyni dyrektora Zarządu Zieleni.

W zarządzeniu opisano poszczególne etapy przeprowadzania przeglądów i analiz dendrologicznych w stolicy, z uwzględnieniem przeglądu terenu oraz oględzin drzew. “Ochronę warszawskiego drzewostanu trzeba rozpocząć od dokładnego poznania jego stanu i kondycji zdrowotnej. Opracowany przez nas standard zakłada, że wszystkie drzewa, z wyjątkiem młodych czy rosnących w naturalnych zbiorowiskach, będą cyklicznie przeglądane” – zapowiedział dendrolog i koordynator projektu ze strony Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Tomasz Maksym.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024