Warszawy wyda 3 mln zł na likwidację kopciuchów, tym razem w dzielnicy Włochy. Przekazana kwota pozwoli na usunięcie wszystkich przestarzałych pieców w lokalach komunalnych w tej dzielnicy do końca przyszłego roku – informuje stołeczny ratusz.

Plan likwidacji kopciuchów we Włochach zakłada wymianę bezklasowych pieców na pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Takie odnawialne źródła energii pojawią się m.in. w budynkach przy al. Krakowskiej oraz przy ul. Czereśniowej, gdzie zastąpią siedem funkcjonujących dotychczas kopciuchów. Środki na te inwestycje Rada m.st. Warszawy przyznała w czerwcu tego roku. Budynki poddano też termomodernizacji.

– Bardzo się cieszę, że uzyskaliśmy drugą w tym roku dotację z Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy na likwidację kopciuchów – mówi Jarosław Karcz, burmistrz dzielnicy Włochy.

Jeszcze w tym roku w dzielnicy zostanie wymienione 26 przestarzałych pieców w 16 budynkach. W 2022 r. kolejne 41 w 22 budynkach będących w zarządzie ZGN Włochy.

Jak zapowiadają przedstawiciele władz dzielnicy, pieniądze pozwolą na wymianę niemal wszystkich kopciuchów w budynkach komunalnych we Włochach. W ubiegłym roku  zlikwidowano kotłownię olejową i przyłączono budynek urzędu do miejskiego systemu ciepłowniczego.

W Warszawie rusza kampania przeciw kopciuchom

Jeszcze cztery lata temu w budynkach miejskich w dzielnicy Włochy było 190 „kopciuchów”. Do tej pory wymieniono połowę z nich. Łącznie w latach 2019-2021 Warszawa przeznaczyła na likwidację przestarzałych pieców w zasobach komunalnych 49 mln zł.

W ciągu ostatnich trzech lat zlikwidowano 1200 z 2000 kopciuchów w budynkach komunalnych. W tym roku stolica planuje wymianę kolejnych 300. – Sukcesywnie walczymy ze starymi piecami – nie tylko dofinansowujemy ich likwidację w lokalach miejskich, ale też w mieszkaniach prywatnych – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W mieście ponownie ruszyła z kampania zachęcającą mieszkańców miasta do likwidacji kopciuchów w prywatnych mieszkaniach. Jeszcze tylko w tym roku warszawiacy, którzy zgłoszą się do programu, będą mogli liczyć na miejskie dofinansowanie, które pokryje do 90% kosztów związanych z wymianą źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Od 2022 r. wysokość wsparcia będzie niższa, a od 2023 r. za likwidację kopciucha trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Jednocześnie Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o konieczności zmiany uchwały antysmogowej i wprowadzenia zakazu palenia węglem od 2024 r. Konsultacje społeczne w tej sprawie zakończyły się 16 sierpnia br.  Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową, od 2023 r. używanie bezklasowych pieców – tzw. kopciuchów – będzie zabronione.

Czytaj więcej

Skomentuj