Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Ważna zmiana w systemie kaucyjnym

Ważna zmiana w systemie kaucyjnym
Cza
17.11.2022, o godz. 13:06
czas czytania: około 3 minut
0

Kilka tygodni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło założenia systemu kaucyjnego. By zgodnie z planem zaczął on obowiązywać od 2025 roku, tworzenie prawa musi zostać zakończone do końca br. Właśnie wprowadzono ważną poprawkę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

System kaucyjny ma obowiązywać placówki handlowe o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Opłata będzie pobierana i zwracana m.in. od butelek PET o poj. do 3l. i butelek szklanych i wielokrotnego użytku do 1,5 l. Pisaliśmy o tym na Portalu Komunalnym na początku października br.

Puszka metalowa, a nie aluminiowa

Według planów system kaucyjny miał objąć również puszki aluminiowe o pojemności do 1l, ale tutaj nastąpiła ważna zmiana. Do systemu kaucyjnego zostanie wprowadzone bardziej ogólne pojęcie „puszka metalowa”, co zapowiedział oficjalnie Jacek Ozdoba, wiceminister MKiŚ. Pozwoli to zaimplementować do systemu również puszki stalowe.
– System kaucyjny, który w Polsce ma obowiązywać od 2025 roku, obejmie swoim zasięgiem między innymi puszki po napojach – mówi Jacek Wodzisławski, prezes Fundacji na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECA. – W aktualnie funkcjonującym, nieuwzględniającym kaucji systemie zbiórki odpadów, aluminiowa puszka napojowa notuje bardzo wysoki – 80-procentowy poziom recyklingu. To między innymi zasługa funkcjonujących od ponad 20 lat podmiotów specjalizujących się w pozyskiwaniu, przerobie i logistyce tego cennego odpadu na terenie całej Polski. Firmy te posiadają nie tylko świetnie funkcjonującą infrastrukturę, ale również długoletnie doświadczenie oraz bogaty know-how.
Zdaniem Jacka Wodzisławskiego, warto, by już na etapie planowania systemu kaucyjnego uwzględnić pełne wykorzystanie ogromnego potencjału oraz doświadczenia w procesach złomowania i logistyki puszki po napojach. Dzięki temu przedsiębiorstwa wprowadzające produkty w opakowaniach będą mogły zoptymalizować koszty organizacji i inwestycji w infrastrukturę przetwarzania tego odpadu.

System kaucyjny wymaga współpracy

– Zapowiedzianą przez przedstawicieli MKiŚ zmianę zakresu opakowań podlegających kaucji oceniamy jednoznacznie pozytywnie – ocenia Jacek Wodzisławski. – Zgodnie z projektowanymi przepisami, system kaucyjny na opakowania ma realizować ambitne cele zbierania wynoszące od 77 proc. w 2025 roku aż po 90 proc. w 2029 roku. Owe 90 proc. dla puszki aluminiowej to tylko dodatkowe 10 p.p. Obecna infrastruktura jest przygotowana również do obsługi puszki stalowej. W celu wypełnienia obowiązku realizacji pełnego jej potencjału jest w stanie efektywnie zagospodarować nawet 100 proc. puszki napojowej – z aluminium i stali.
– Dlatego współpraca przyszłych podmiotów odpowiedzialnych za system kaucyjny z obecnymi firmami przetwarzającymi puszki po napojach wydaje się być najbardziej logicznym i pożądanym kierunkiem budowania systemu kaucyjnego w Polsce. I to zarówno z perspektywy ochrony środowiska, jak i optymalizacji kosztów inwestycji. Kierunek ten nie tylko ułatwi sprawne wdrożenie systemu, ale jednocześnie zapewni najbardziej ekonomiczny recykling puszki. Połączmy zatem i wykorzystajmy w pełni to, co już efektywnie funkcjonuje z tym co trzeba będzie w nowym systemie jeszcze stworzyć – podsumowuje Wodzisławski.

Nie dla szkła jednorazowego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło również, że szkło jednorazowe nie jest przewidziane w systemie kaucyjnym. – Dla nas to bardzo ważna, pozytywna informacja, gdyż podzielamy opinię, że szkło jednorazowe nie powinno być w systemie kaucyjnym, co zresztą pokazują przykłady działań państw europejskich – skomentował Piotr Kardaś sekretarz generalny Związku Pracodawców Polskie Szkło.
Ponadto MKiŚ poinformowało, że widzi sens w zróżnicowaniu kaucji za dany odpad. Jednak w czasach szalejącej inflacji trudno planować kwoty, które miałyby obowiązywać w 2025 roku – zdecydowanie na to za wcześnie. Tego rodzaju modyfikacje nastąpią zatem na późniejszym etapie legislacji, już akceptacji przepisów systemu kaucyjnego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024