Szklane butelki w systemie kaucyjnym? Decyzja po wakacjach
Decyzja w sprawie rozszerzenia systemu kaucyjnego o opakowania szklane może zapaść po okresie wakacyjnym - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Łącznie artykułów: 10.
Decyzja w sprawie rozszerzenia systemu kaucyjnego o opakowania szklane może zapaść po okresie wakacyjnym - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Na pierwszy rzut oka szkło wydaje się materiałem idealnym. Nie degraduje się w recyklingu, może być przetapiane wielokrotnie, a jego wykorzystanie w produkcji ogranicza zużycie surowców pierwotnych i energii. Skoro więc jest popyt na stłuczkę szklaną, działają profesjonalne zakłady doczyszczania i mamy do czynienia z materiałem, który w teorii nie ma większych wad, to dlaczego poziomy zbiórki i recyklingu szkła w Polsce nadal są wyraźnie niższe od europejskich?
Sektor gospodarki odpadami zmienia swoje oblicze po wejściu w życie systemu kaucyjnego, a przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, jakie pieniądze przyniesie im rozszerzona odpowiedzialność producenta. Co w tej sytuacji powinny robić spółki komunalne? Łużyckie Centrum Recyklingu udowadnia, że warto inwestować.
5 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Segregacji Szkła, ustanowiony z inicjatywy kampanii edukacyjnej "Szkło Must Go On" prowadzonej przez REKOPOL Organizację Odzysku Opakowań S.A. To stosunkowo nowe święto w kalendarzu ekologicznym, mające jednak ogromne znaczenie dla poprawy efektywności polskiego systemu gospodarki odpadami.
W Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku rozpoczęto testowanie innowacyjnego rozwiązania w dziedzinie oczyszczania ścieków. Zamiast tradycyjnych filtrów piaskowych, które od lat stanowiły standard w filtracji mechanicznej, zastosowano nowe medium filtracyjne – AFM® (Activated Filter Media), wykonane ze szkła z recyklingu.
W Polsce co roku zbierane jest ok. 750 tys. t szkła, czyli nieco ponad połowa szklanych opakowań wprowadzonych na rynek. W dodatku 20 proc. zebranego surowca to zanieczyszczenia innymi materiałami, np. ceramiką czy porcelaną, które nie nadają się do recyklingu. Polska traci na tym ok. 400 tys. t szkła, które mogłoby zostać ponownie przetworzone i wykorzystane. Duża część tej straty to efekt nieodpowiedniej segregacji i niskiej świadomości konsumentów. Zgodnie z wymogami UE w tym roku odsetek zebranego szkła powinien sięgnąć 70 proc.
System kaucyjny, którego uruchomienie planuje się na 1 stycznia 2025 roku będzie obejmował także zwrot butelek szklanych wielorazowego użytku o pojemności do półtora litra. Jak twierdzi KIG "Przemysł Rozlewniczy" dzisiejsze systemy obrotu i selektywnej zbiórki są przykładem tego, w jaki sposób powinny funkcjonować tego typu rozwiązania. Za wprowadzeniem opakowań szklanych wielorazowego użytku do systemu nie przemawiają zasadne argumenty - takie rozwiązanie może spowodować jedynie wzrost kosztów i spadek efektywności - ocenia "Przemysł Rozlewniczy".
18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Choć dla wielu recykling sprowadza się jedynie do segregacji plastiku, szkła i papieru, prawidłowa praktyka recyklingu to znacznie więcej niż jedynie wrzucenie odpadów do odpowiednich pojemników. To walka o zrównoważoną przyszłość, walka w której jesteśmy jednocześnie swoimi antagonistami.
Kilka tygodni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło założenia systemu kaucyjnego. By zgodnie z planem zaczął on obowiązywać od 2025 roku, tworzenie prawa musi zostać zakończone do końca br. Właśnie wprowadzono ważną poprawkę.
Władze Gdańska zachęcają mieszkańców uczestniczących w miejskich imprezach sylwestrowych, by po zabawie nie zostawiali na ulicy - a tym bardziej nie rozbijali - butelek po szampanach, winach i innych napojach. Powinni je wrzucić do podstawionych na tę okazję kontenerów. Korzyści są dwie - szkło będzie poddane recyklingowi, a wyrzucający butelki mają szansę zdobycia nagród.