Reklama

envicon 2023 ad1a

Sylwestrowy konkurs butelkowy w Gdańsku. Szkło do recyklingu!

Sylwestrowy konkurs butelkowy w Gdańsku. Szkło do recyklingu!
sm
31.12.2018, o godz. 8:40
czas czytania: około 3 minut
0

Władze Gdańska zachęcają mieszkańców uczestniczących w miejskich imprezach sylwestrowych, by po zabawie nie zostawiali na ulicy - a tym bardziej nie rozbijali - butelek po szampanach, winach i innych napojach. Powinni je wrzucić do podstawionych na tę okazję kontenerów. Korzyści są dwie - szkło będzie poddane recyklingowi, a wyrzucający butelki mają szansę zdobycia nagród.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W poprzednich latach po każdej miejskiej zabawie sylwestrowej na Targu Węglowym zalegały dziesiątki potłuczonych butelek po alkoholu. Nie było to bezpieczne. Władze Gdańska szukały więc sposobu, by temu zapobiegać w przyszłości. Zdecydowano, że takim może być właśnie “konkurs butelkowy”. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Gdańszczanie, od lat wyrzucają butelki do specjalnych kontenerów, a w sercu miasta jest czyściej i bezpieczniej.

– W tym roku ponownie ogłaszamy konkurs, ponieważ widzimy, że mieszkańcy są nim bardzo zainteresowani. Konkurs ma też charakter edukacyjny, ponieważ uświadamia, że śmieci trzeba zbierać, segregować, i nie zostawiać tam, gdzie się stoi, ale wyrzucać do odpowiednich pojemników – podkreśla Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. – Wyjątkowo tym razem butelki konkursowe będą zbierane w czterech miejscach, tam, gdzie odbywać się będą miejskie zabawy sylwestrowe.

Główną nagrodą dla wrzucających butelki do kontenerów będzie rower. Poza tym dla szczęśliwców przygotowano: soundbar, wideorejestrator samochodowy, słuchawki bezprzewodowe, głośnik bezprzewodowy, a także pięć kompletów nagród ufundowanych przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Specjalnie oznakowane kontenery na szkło pojawią się w tym roku w czterech miejscach – tam, gdzie planowane są miejskie imprezy plenerowe. I tak: dwa pojemniki staną na Targu Węglowym (przy Katowni i przy wjeździe na Targ), jeden pojemnik – przy Zielonej Bramie, jeden pojemnik – w parku Oruńskim (w okolicach sceny), dwa pojemniki – w Jarze Wilanowskim (wejście od ul. Wilanowskiej) i jeden pojemnik na molo w Brzeźnie (przy wejściu).

W jaki sposób miasto przeciwdziała zbijaniu butelek i jak wyłania zdobywców nagród? Rozwiązanie jest proste – do pustej butelki należy wsunąć kartkę z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu. Uczestnicy konkursu muszą być pełnoletni, a więc powinni mieć ukończone 18 lat.

W pierwszych dniach stycznia 2019 r. kontenery ze szkłem zostaną oficjalnie otwarte na terenie wysypiska śmieci na Szadółkach, w obecności radnych Gdańska oraz trójmiejskich dziennikarzy. Potem wylosowani zostaną tegoroczni zwycięzcy.

W ubiegłym roku gdańszczanie wrzucili do kontenerów 650 kilogramów szkła. Przed dwoma laty – dwa razy więcej, bo blisko 1,3 tys. kilogramów.

– Szkło przekazujemy do recyklera, a ten przekaże go dalej – do huty szkła, gdzie zostanie ponownie przetworzone. Szkło jest bowiem idealnym surowcem wtórnym, który można nieskończenie przywracać do obiegu – zapowiada Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Konkurs ma jeszcze jeden wymiar: charytatywny. Każdego roku, w zależności od ilości zebranego szkła, gdański Zakład Utylizacyjny przekazuje określoną kwotę pieniędzy na wybraną fundację. W tym roku za każde zebrane 5 kilogramów szkła (z wymienionych wyżej kontenerów) ZU przeznaczy 2019 groszy na Stowarzyszenie Organizacji Obozów Kontaktowych “Cieciorka”. Za zebrane pieniądze zakupiony zostanie sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych gdańszczan.

Źródło: Urząd Miasta Gdańska, Radio Gdańsk

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023