1 / 3

Władze Gdańska zachęcają mieszkańców uczestniczących w miejskich imprezach sylwestrowych, by po zabawie nie zostawiali na ulicy – a tym bardziej nie rozbijali – butelek po szampanach, winach i innych napojach. Powinni je wrzucić do podstawionych na tę okazję kontenerów. Korzyści są dwie – szkło będzie poddane recyklingowi, a wyrzucający butelki mają szansę zdobycia nagród.

W poprzednich latach po każdej miejskiej zabawie sylwestrowej na Targu Węglowym zalegały dziesiątki potłuczonych butelek po alkoholu. Nie było to bezpieczne. Władze Gdańska szukały więc sposobu, by temu zapobiegać w przyszłości. Zdecydowano, że takim może być właśnie “konkurs butelkowy”. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Gdańszczanie, od lat wyrzucają butelki do specjalnych kontenerów, a w sercu miasta jest czyściej i bezpieczniej.

– W tym roku ponownie ogłaszamy konkurs, ponieważ widzimy, że mieszkańcy są nim bardzo zainteresowani. Konkurs ma też charakter edukacyjny, ponieważ uświadamia, że śmieci trzeba zbierać, segregować, i nie zostawiać tam, gdzie się stoi, ale wyrzucać do odpowiednich pojemników – podkreśla Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. – Wyjątkowo tym razem butelki konkursowe będą zbierane w czterech miejscach, tam, gdzie odbywać się będą miejskie zabawy sylwestrowe.

Główną nagrodą dla wrzucających butelki do kontenerów będzie rower. Poza tym dla szczęśliwców przygotowano: soundbar, wideorejestrator samochodowy, słuchawki bezprzewodowe, głośnik bezprzewodowy, a także pięć kompletów nagród ufundowanych przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Specjalnie oznakowane kontenery na szkło pojawią się w tym roku w czterech miejscach – tam, gdzie planowane są miejskie imprezy plenerowe. I tak: dwa pojemniki staną na Targu Węglowym (przy Katowni i przy wjeździe na Targ), jeden pojemnik – przy Zielonej Bramie, jeden pojemnik – w parku Oruńskim (w okolicach sceny), dwa pojemniki – w Jarze Wilanowskim (wejście od ul. Wilanowskiej) i jeden pojemnik na molo w Brzeźnie (przy wejściu).

W jaki sposób miasto przeciwdziała zbijaniu butelek i jak wyłania zdobywców nagród? Rozwiązanie jest proste – do pustej butelki należy wsunąć kartkę z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu. Uczestnicy konkursu muszą być pełnoletni, a więc powinni mieć ukończone 18 lat.

W pierwszych dniach stycznia 2019 r. kontenery ze szkłem zostaną oficjalnie otwarte na terenie wysypiska śmieci na Szadółkach, w obecności radnych Gdańska oraz trójmiejskich dziennikarzy. Potem wylosowani zostaną tegoroczni zwycięzcy.

W ubiegłym roku gdańszczanie wrzucili do kontenerów 650 kilogramów szkła. Przed dwoma laty – dwa razy więcej, bo blisko 1,3 tys. kilogramów.

– Szkło przekazujemy do recyklera, a ten przekaże go dalej – do huty szkła, gdzie zostanie ponownie przetworzone. Szkło jest bowiem idealnym surowcem wtórnym, który można nieskończenie przywracać do obiegu – zapowiada Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Konkurs ma jeszcze jeden wymiar: charytatywny. Każdego roku, w zależności od ilości zebranego szkła, gdański Zakład Utylizacyjny przekazuje określoną kwotę pieniędzy na wybraną fundację. W tym roku za każde zebrane 5 kilogramów szkła (z wymienionych wyżej kontenerów) ZU przeznaczy 2019 groszy na Stowarzyszenie Organizacji Obozów Kontaktowych “Cieciorka”. Za zebrane pieniądze zakupiony zostanie sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych gdańszczan.

Źródło: Urząd Miasta Gdańska, Radio Gdańsk

Czytaj więcej

Skomentuj