Wystawa poświęcona ochronie lasów i bioróżnorodności w Polsce została otwarta w środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Polscy leśnicy dbają o lasy, wnosząc istotny wkład w leśnictwo europejskie – mówił na inauguracji wystawy wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Wystawa “Od stu lat służymy lasom i ludziom” powstała z inicjatywy wiceministra Siarki, pełnomocnika rządu ds. leśnictwa i łowiectwa. Ukazuje pracę, jaka wykonywana jest przez Lasy Państwowe w celu ochrony bioróżnorodności w Europie Środkowej. Na planszach przedstawiono najważniejsze kwestie i zagadnienia związane z dorobkiem tej polskiej instytucji.

Własność państwowa

Siarka podkreślił, że Polska jako jedno z nielicznych państw w Europie poszczycić się może tym, że prawie 80 proc. jej lasów stanowi własność publiczną, zarządzaną przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, a uroda polskich lasów jest doceniana w Europie i na świecie.

– Wystawa dokładnie pokazuje, jak polscy leśnicy dbają o lasy, wnosząc istotny wkład w leśnictwo europejskie. Działalność leśników przyczyniła się do zwiększenia lesistości kraju, która obecnie wynosi blisko 30 proc., a tym samym przyczyniła się do zwiększenia lesistości Unii Europejskiej. Rocznie sadzimy 500 milionów drzew – powiedział.

Bioróżnorodność

Europosłanka Beata Kempa (PiS) mówiła na inauguracji wystawy, że w XVI wieku rozporządzeniem królewskim w Polsce zorganizowano ochronę ginącego wtedy gatunku tura. Był to pierwszy w Europie zorganizowany, systematyczny i monitorowany system ochrony fauny.

– Tradycje ochrony przyrody w naszym kraju przetrwały wieki. Dzisiaj ochrona bioróżnorodności w Polsce jest zorganizowana i zinstytucjonalizowana. Na jej czele stoją Lasy Państwowe, które nie tylko chronią, lecz również rozwijają bazę leśną i środowiskową w Polsce, zarządzając terenem obejmującym prawie 1/3 obszaru Polski. (…) Dlatego cele polityki unijnej powinny wykorzystywać doświadczenie takich państw jak Polska, a nie promować rozwiązania idące w kontrze do funkcji gospodarczej lasów – powiedziała posłanka Kempa.

Kempa dodała, że wystawa organizowana jest w czasie, kiedy kształtowana jest nowa europejska polityka bioróżnorodności.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Unia nie atakuje Polskich lasów z przyczyn zaniku bioróżnorodności bo wzrosła o 100% nie mówiąc o zwiększeniu lesistości tylko z ekonomicznych. Jak są zasoby duże to trzeba je zmarnować żeby się nie rozwijała gospodarka PL.

Skomentuj