Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Wernisaż wystawy o polskich lasach w Parlamencie Europejskim

Wernisaż wystawy o polskich lasach w Parlamencie Europejskim
Bartłomiej Leśniewski
01.09.2022, o godz. 10:03
czas czytania: około 2 minut
1

Wystawa poświęcona ochronie lasów i bioróżnorodności w Polsce została otwarta w środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Polscy leśnicy dbają o lasy, wnosząc istotny wkład w leśnictwo europejskie – mówił na inauguracji wystawy wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Wystawa “Od stu lat służymy lasom i ludziom” powstała z inicjatywy wiceministra Siarki, pełnomocnika rządu ds. leśnictwa i łowiectwa. Ukazuje pracę, jaka wykonywana jest przez Lasy Państwowe w celu ochrony bioróżnorodności w Europie Środkowej. Na planszach przedstawiono najważniejsze kwestie i zagadnienia związane z dorobkiem tej polskiej instytucji.

Własność państwowa

Siarka podkreślił, że Polska jako jedno z nielicznych państw w Europie poszczycić się może tym, że prawie 80 proc. jej lasów stanowi własność publiczną, zarządzaną przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, a uroda polskich lasów jest doceniana w Europie i na świecie.

– Wystawa dokładnie pokazuje, jak polscy leśnicy dbają o lasy, wnosząc istotny wkład w leśnictwo europejskie. Działalność leśników przyczyniła się do zwiększenia lesistości kraju, która obecnie wynosi blisko 30 proc., a tym samym przyczyniła się do zwiększenia lesistości Unii Europejskiej. Rocznie sadzimy 500 milionów drzew – powiedział.

Bioróżnorodność

Europosłanka Beata Kempa (PiS) mówiła na inauguracji wystawy, że w XVI wieku rozporządzeniem królewskim w Polsce zorganizowano ochronę ginącego wtedy gatunku tura. Był to pierwszy w Europie zorganizowany, systematyczny i monitorowany system ochrony fauny.

– Tradycje ochrony przyrody w naszym kraju przetrwały wieki. Dzisiaj ochrona bioróżnorodności w Polsce jest zorganizowana i zinstytucjonalizowana. Na jej czele stoją Lasy Państwowe, które nie tylko chronią, lecz również rozwijają bazę leśną i środowiskową w Polsce, zarządzając terenem obejmującym prawie 1/3 obszaru Polski. (…) Dlatego cele polityki unijnej powinny wykorzystywać doświadczenie takich państw jak Polska, a nie promować rozwiązania idące w kontrze do funkcji gospodarczej lasów – powiedziała posłanka Kempa.

Kempa dodała, że wystawa organizowana jest w czasie, kiedy kształtowana jest nowa europejska polityka bioróżnorodności.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


hipokryzja

Komentarz #199837 dodany 2022-09-01 11:54:26

Unia nie atakuje Polskich lasów z przyczyn zaniku bioróżnorodności bo wzrosła o 100% nie mówiąc o zwiększeniu lesistości tylko z ekonomicznych. Jak są zasoby duże to trzeba je zmarnować żeby się nie rozwijała gospodarka PL.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024